Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Požár budovy u Moskvy má osm obětí, zůstaly uvězněny v ohni uvnitř

Svět

  19:48aktualizováno  22:05
Nejméně osm obětí si podle předběžných údajů vyžádal požár v budově ve Frjazinu u Moskvy, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranáře. Dříve gubernátor Moskevské oblasti zmiňoval dva mrtvé. Hasičům se podařilo jednoho člověka evakuovat do bezpečí, ale v hořící budově zůstali uvězněni další lidé, uvedlo dříve ministerstvo pro mimořádné události.

„Dva lidé zahynuli poté, co vyskočili z oken, aby se zachránili před ohněm. Šest zůstalo uvnitř, kde se místnosti hroutily. Všichni podle předběžných údajů zahynuli,“ řekl agentuře nejmenovaný záchranář. V době požáru bylo v budově zřejmě devět lidí, jen jednoho z nich se hasičům podařilo zachránit.

Gubernátor Andrej Vorobjov na sociální síti napsal, že na jednotce intenzivní péče je těžce raněný čtyřiatřicetiletý muž, který je napojen na umělé plíce. Lékařské ošetření vyhledali také dva hasiči, kteří se nadýchali zplodin, ale nejsou v ohrožení života a hospitalizaci odmítli.

Požár podle prvních zpráv vypukl v administrativní budově institutu Platan v průmyslové zóně ve Frjazinu v Moskevské oblasti. Hořet začalo v pátém patře osmipodlažní budovy, přičemž oheň se odtud šířil do vyšších pater. Plameny podle gubernátora zachvátily páté až sedmé patro.

Později se v médiích ale objevilo upřesnění, že budova nemá s institutem Platan, který se zabývá vývojem a výrobou elektronických součástek, už nic společného, byla zprivatizována 90. letech minulého století.

S plameny bojovala více než stovka hasičů se 40 kusy techniky, včetně vrtulníků. Na vyšetřování dohlíží prokuratura.

Požár nejspíše způsobil havarijní stav elektrické sítě v budově, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranné složky. Poslední inspekce požární bezpečnosti v budově se odehrála v roce 2017. Kontrola tehdy odhalila 13 závad, včetně chybějící automatické signalizace požáru či řízení evakuace budovy. Některé evakuační cesty byly neprůchodné a část budovy se ani nepoužívala, protože byla v havarijním stavu.

Frjazino

Frjazino

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,