130 let
Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | foto: Reuters

Zelenskyj označil ruské předsednictví v Radě bezpečnosti za totální bankrot

Svět
  •   21:51
Rusko v sobotu převzalo rotující předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského to ukazuje na „totální bankrot“ této instituce. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak uvedl na Twitteru, že předsednictví Ruska je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech.

„Je velmi výmluvné, že ve svátek jednoho teroristického státu - Íránu - začíná jiný teroristický stát - Rusko - předsedat Radě bezpečnosti OSN,“ napsal Jermak s odkazem na íránský svátek Dne islámské republiky. „Není to jen ostuda. Je to další symbolická rána systému mezinárodních vztahů založenému na pravidlech,“ dodal.

Zelenskyj uvedl, že nastal čas pro celkovou revizi globálních institucí, včetně Rady bezpečnosti. „Reforma je samozřejmě nutná, aby se zabránilo teroristickému státu - a jakémukoliv jinému státu, který chce být teroristický - zničit mír,“ prohlásil. Před Zelenským označil převzetí předsednictví v RB OSN Ruskem ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba za „špatný aprílový žert“.

Rusko se v sobotu ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Členové RB OSN se v jejím vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu.

Kreml v pátek uvedl, že hodlá v této funkci „uplatnit všechna svá práva“.

Spojené státy ve čtvrtek Rusko vyzvaly, aby se při nástupu do funkce „chovalo profesionálně“, a uvedly, že neexistují žádné prostředky, jak převzetí předsednictví Ruskem zablokovat.

„Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Jermak v příspěvku rovněž zmínil Írán, který Kyjev a jeho spojenci obviňují z dodávek zbraní do Ruska, včetně stovek dronů, které ohrožovaly ukrajinská infrastrukturní zařízení. Teherán dodávky zbraní do Ruska popírá.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž polovinu každý rok volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce přijata, musí ji schválit aspoň devět členů rady a žádný z pěti stálých členů nesmí vetovat.

Rusko nicméně podle většiny expertů nebude mít jak předsednictví v Radě zneužít. „Neměli bychom přeceňovat význam této pozice,“ řekl stanici Euronews v pondělí Thomas Graham z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR). „Předseda rady v podstatě řídí zasedání a vyřizuje spoustu administrativní práce, ale má jen velmi malou moc ovlivnit skutečná rozhodnutí, která rada přijímá,“ dodal Graham.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás