21. dubna 2017 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Manévry kolem KLDR. Rusko posílá k hranicím těžkou techniku, Čína připravovala bombardéry

Ruská armáda (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská armáda (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

SOUL/PEKING/MOSKVA/PRAHA Moskva začala ve čtvrtek přesunovat těžkou vojenskou techniku směrem ke své krátké hranici s KLDR. Na zvyšující se napětí mezi Severní Koreou a USA reagovala i Čína. Minulý týden měla k hranicím s KLDR vyslat 150 tisíc vojáků, ve středu byly v bojové pohotovosti její vzdušné síly. I Jižní Korea v pátek oznámila, že uvedla své ozbrojené síly do stavu zvýšené ostražitosti.

Na videu, které zveřejnil východoruský zpravodajský server DVHab.ru, je vidět vlaky s raketovými systémy země-vzduch typu Tor. Nákladní vlaky natočili svědci ve městě Chabarovsk, odkud mířily směrem k Vladivostoku, který leží pouhých 160 kilometrů od hranice se Severní Koreou.

„Tohle je třetí vlak, který jsme viděli jen od dnešního rána,“ hovoří rusky autor záběrů. Podle zpravodajského webu jsou místní obyvatelé „v panice“ kvůli radioaktivnímu spadu, pokud by v blízkosti ruského území explodovala jaderná bomba. Reagují tím podle webu Rádia Svobodná Evropa (RFE) na prohlášení USA či KLDR ohledně možných preemptivních útoků v minulých dnech a týdnech.

Podle vladivostocké agentury Vostok Media je svědectví o přesunech Rusů více. Na spojnici Chabarovsku s Vladivostokem jsou k vidění obrněné transportéry, helikoptéry a další technika. Podle mluvčího ruské armády Alexandra Gordějeva jde o součást „rutinního“ vojenského cvičení, napsal web RFE.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek odmítl zprávy médií o údajných přesunech ruské techniky a vojáků k hranicím KLDR komentovat. Nasazování ruských vojáků v rámci Ruska není veřejnou záležitostí, řekl Peskov podle agentury RIA.

Čína v pohotovosti

Na zvyšující se napětí mezi Severní Koreou a USA reagovala i Čína. Minulý týden měla podle jihokorejských médií k hranicím s KLDR vyslat 150 tisíc vojáků. Zpravodajský server CNN s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany napsal, že čínské útočné bombardéry schopné nést řízené střely byly ve středu uvedeny do stavu pohotovosti. Podle Spojených států jde o důkaz, že nejbližší spojenec KLDR Čína připravuje reakci na potenciální konflikt na Korejském poloostrově.

Čína, která byla po dlouhá léta nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním poskytovatelem pomoci této chudé zemi, stále ostřeji kritizuje severokorejský jaderný a raketový program. Na druhou stranu ale usiluje o zachování stability na Korejském poloostrově. Obává se, že v případě kolapsu Severní Koreje by přes hranici do Číny začaly proudit tisíce uprchlíků.

Severní Korea a americký prezident Donald Trump vystupňovali v posledních týdnech svou rétoriku. Americká vláda a Trump dali opakovaně najevo, že jsou odhodláni přimět KLDR k ukončení zbrojních programů všemi prostředky, včetně vojenských. KLDR nicméně provedla o víkendu nový neúspěšný raketový test a prohlásila, že bude v testování raket pokračovat.

Podle vojenských expertů Severní Korea předvedla na přehlídce nové...
Vzhledem k ukrajinské krizi je přehlídka, jíž se zúčastnilo na 11 000 vojáků,...

Ve čtvrtek severokorejský oficiální list Rodong Sinmun pohrozil Spojeným státům mocným odstrašujícím útokem, který „promění americkou pevninu v popel“. Americký ministr obrany James Mattis v pátek v reakci řekl, že prohlášení KLDR jsou provokativní, ale v minulosti se ukázala jako planá a nelze jim tedy věřit.

Podle expertů by Pchjongjang mohl v brzké době uskutečnit také další jadernou zkoušku. Severní Korea často své zbrojní testy provádí u příležitosti důležitých výročí. Tím nejbližším je 85. výročí založení korejské lidové armády, které připadá na úterý 25. dubna, uvedl podle agentury Reuters mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení I Tuk-heng.

Napětí na Korejském poloostrově zvyšuje také fakt, že severokorejská armáda právě dokončuje své zimní vojenské cvičení a americké a jihokorejské letectvo provádí společné manévry. Společná cvičení Jižní Koreje a USA Severní Korea často označuje za nácvik invaze.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz