Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

S Čínou nevytváříme vojenské spojenectví, řekl Putin. Západ označil za „Osu“

Ruský prezident Vladimir Putin v Moskvě (25. března 2023) foto: ČTK

Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné spolupráce před veřejností nic netají. V neděli to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Učinil tak po nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Šéf Kremlu v neděli rovněž obvinil západní mocnosti, že se snaží vybudovat novou „osu“ po vzoru Německa, Itálie a Japonska ve 30. letech
  12:08

„S Čínou nevytváříme žádné vojenské spojenectví. Ano, máme spolupráci i v oblasti vojensko-technické součinnosti, neskrýváme to, ale je to transparentní, není tam nic tajného,“ řekl Putin státní televizi Rossija-24. Odmítl také, že by rusko-čínská spolupráce představovala hrozbu pro Západ.

Jak Moskva, tak Peking hovořily o Siově třídenní návštěvě Ruska z počátku tohoto týdne jako o příležitosti k prohloubení deklarovaného „přátelství bez hranic“ obou zemí.

Prezidenti podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci. Čína však dosud odmítá dodávat Rusku zbraně potřebné pro vedení války na Ukrajině.

Putin v neděli naopak tvrdil, že západní mocnosti se snaží vytvořit další globální aliance. „Spojené státy a NATO začínají budovat novou osu, která se do jisté míry podobá spojenectví Německa, Itálie a Japonska ve 30. letech,“ prohlásil šéf Kremlu.

Zopakoval tak svůj narativ o válce na Ukrajině, podle nějž Moskva bojuje proti zemi, kterou ovládají nacisté podporovaní západními mocnostmi ohrožujícími Rusko. Ukrajina, která byla součástí Sovětského svazu a sama utrpěla obrovské škody způsobené nacistickými vojsky, tyto paralely odmítá jako falešné záminky pro ruskou dobyvačnou válku.

Autoři: ,