Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novinářka Duncovová se Putinovi nepostaví, volební komise našla 100 důvodů

Svět

  15:07aktualizováno  19:40
Ruská volební komise nepovolí sběr podpisů na podporu ruské novinářky Jekatěriny Duncovové, která se v prezidentských volbách příští rok na jaře chystala postavit dlouholetému šéfovi Kreml Vladimiru Putinovi. Komise své sobotní rozhodnutí zdůvodnila argumentem, že v příslušné žádosti týkající se kandidatury Duncovové je více než 100 chyb.

Novinářka Jekatěrina Duncová foto: Profimedia.cz

Podle webu stanice Rádia Svobodná Evropa (RFE) rozhodnutí znamená, že komise Duncovové kandidovat ve volbách nepovolila.

Duncovová ohlásila, že se proti rozhodnutí komise odvolá k nejvyššímu soudu, a také vybídla liberální mimoparlamentní stranu Jabloko, aby ji nominovala jako svou kandidátku. Ale strana novinářku odmítla s tím, že ji nezná, uvedl server Meduza.

„Neměli bychom říkat nesmysly. Jabloko nemůže nominovat Duncovovou. To je vyloučeno. Protože ji neznáme,“ řekl zakladatel strany Grigorij Javlinskij v rozhovoru s novináři. Jabloko podle něj nenavrhne žádného prezidentského kandidáta, protože nevidí žádný smysl „hrát tuto hru“.

Čtyřicetiletá Duncovová je regionální novinářka, která do oznámení kandidatury nebyla příliš známá. Na svém předvolebním webu vyzývá mimo jiné k ukončení bojů na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že nekandiduje za politickou stranu, musí ji podle ruského volebního zákona podpořit nejméně 500 lidí, než může začít sbírat podpisy.

Podle oznámení volební komise se ale právě předložená žádost o registraci této takzvané iniciativní skupiny stala pro Duncovovou kamenem úrazu. V předloženém dokumentu například podle komise chyběl ověřený zápis ze zasedání iniciativní skupiny a u jednoho z účastníků tohoto zasedání byla chyba ve jméně po otci, které se v ruštině uvádí společně s křestním jménem a příjmením.

Komise v sobotu posuzování žádosti vysílala v přímém přenosu na svém webu. Přenos se několikrát zasekl, uvedlo RFE. Členové komise hlasovali proti kandidatuře Duncovové jednomyslně.

8. prosince 2023

„Jekatěrino Sergejevno, jste mladá žena, máte ještě všechno před sebou. Libovolné mínus lze vždy přeměnit v plus, jakákoliv zkušenost je přeci jen zkušenost,“ řekla šéfka komise Ella Pamfilovová Duncovové, uvedla Meduza. Dodala, že podobná slova řekla Pamfilovová i opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, když jej komise v prosinci 2017 odmítla zaregistrovat jako prezidentského kandidáta.

Navalnyj, odsouzený na dlouhá léta do vězení, je v současnosti podle úřadů přepravován z jednoho vězeňského tábora do jiného. Ani ruské soudy nejsou s to uvést, kde se uvězněný opozičník nachází. Navalného spolupracovníci slíbili odměnu za informaci, kde je Navalnyj.

Duncovová žije ve městě Ržev západně od Moskvy a v minulosti byla městskou zastupitelkou. Ruská nezávislá média už dříve upozornila, že Duncovová v minulosti podporovala místního nejvlivnějšího člena vládnoucí prokremelské strany Jednotné Rusko.

Prezidentské volby se v Rusku budou konat od 15. do 17. března příštího roku. Podle dřívější zprávy agentury AP má Putin vítězství takřka jisté vzhledem k uvěznění potenciálních soupeřů z opozice či jejich vypuzení do emigrace. Putinovu popularitu podle průzkumů neovlivnila ani válka proti Ukrajině, kterou loni v únoru zahájil.

17. listopadu 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!