Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odveta za solidaritu s Českem. Rusko vyhošťuje diplomaty ze Slovenska a Pobaltí

Sergej Lavrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Lavrov | foto: Reuters

Moskva Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě.

 Rusko podle agentury AFP vyhošťuje celkem sedm diplomatů - tři Slováky, dva Litevce a po jednom diplomatovi z Lotyšska a Estonska. Na opuštění země jim dalo týden.

„Velvyslanci Ľubomíru Rehákovi bylo řečeno, že rozhodnutí slovenských úřadů projevit pseudosolidaritu s Českem a jeho provokační protiruskou kampaní poškozuje tradičně přátelské rusko-slovenské vztahy a konstruktivní bilaterální spolupráci,“ uvedlo ministerstvo podle TASS.

„Je to zásah do chodu naší ambasády. Věřím, že se s tím vypořádáme. Uděláme všechno proto, aby naše ambasáda v Moskvě fungovala,“ řekl v reakci slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Dodal, že vyhoštění Slováci musejí opustit Rusko do sedmi dnů.

Slovensko má v Rusku podle dřívějších informací 18 diplomatů a další pracovníky. Rusko mělo na Slovensku před posledním vyhoštěním tří svých pracovníků ambasády 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví.

Litevské ministerstvo zahraničí zareagovalo na vyhoštění svých dvou diplomatů z Ruska prohlášením, ve kterém podle agentury AFP vyjádřilo naději, že Moskva přestane se svou „agresivní diplomacií“ a také přestane „obviňovat jiné země z eskalace“, jakož i vezme na vědomí „signály“ ze Západu.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů. Na znamení solidarity s ČR vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na dnešek předvolalo ruské ministerstvo zahraničí. „Mohu říci jen to, že schůzka byla profesionální. Ruští kolegové vyplnili svůj úkol, my jsme je vyslechli a poskytli své vyjádření, a to bylo vše. Budeme své metropole informovat,“ řekl lotyšský velvyslanec po schůzce, která podle agentury TASS trvala přibližně 45 minut.

Moskva zatím nereagovala na rumunské rozhodnutí z počátku týdne; také Bukurešť už vyhostila jednoho z ruských diplomatů.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...