5. prosince 2017 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko zařadilo mezi zahraniční agenty devět médií včetně Hlasu Ameriky

Vybraná média dostanou zákaz vstupu do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybraná média dostanou zákaz vstupu do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. | foto: Reuters

MOSKVA/WASHINGTON Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů devět cizích médií působící na území Ruska, včetně americké rozhlasové stanice Hlas Ameriky a Rádio Svoboda (Rádio Svobodná Evropa). S odkazem na oznámení úřadu o tom informovala agentura TASS.

Jde o první rozhodnutí v rámci nově přijatého zákona, který je odvetou za obdobné americké nařízení, podle kterého se v USA musela registrovat jako zahraniční agent ruská televize RT (Russia Today).

Novelu zákona, který se doposud týkal pouze neziskových organizací financovaných ze zahraničí, přijal ruský parlament v polovině listopadu. Ve Spojených státech bylo obdobné nařízení přijato už před druhou světovou válkou a na média se vztahovalo od začátku. Televize RT mimo jiné přišla i o akreditaci na vstup do amerického Kongresu.

Budou mít zákaz vstupu do Státní dumy

Na ruském seznamu zahraničních agentů je dále sedm stanic Rádia Svoboda vysílajících v ruštině nebo v jiném jazyce v rámci postsovětského prostoru. Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa finančně podporuje americká vláda.

Podle zdroje agentury Interfax média zařazená na ruský seznam zahraničních agentů budou mít zakázaný vstup do Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu). O zákazu mají poslanci jednat tento týden.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz