2. července 2009 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko přitvrdilo v boji proti blogerům. Někteří již byli odsouzeni

Ruský premiér Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Vladimir Putin. | foto: Lidové noviny

MOSKVA/PRAHA Někteří přispěvatelé, kteří se pustili do kritiky premiéra Vladimira Putina, již byli odsouzeni.

Po řadě pokusů zákonem nějak omezit internet, Rusko ještě v poslední době zesílilo boj proti blogerům. A to přesto, že při svém nástupu do nejvyšší funkce prezident Dmitrij Medveděv slíbil internet zpřístupnit maximálnímu počtu ruských uživatelů.

V minulých měsících se ale objevila řada kauz, které svědčí o snaze mocenských orgánů získat nad internetem větší kontrolu. V centru pozornosti jsou blogeři, kteří většinou čelí obvinění z extremismu, a to zpravidla za články ostře kritizující politiku Kremlu. Nejčastějším centrem kritického zájmu blogerů je ruský premiér Vladimir Putin. První blogeři, kteří se na stránkách slavného „Živovo žurnala“ (Livejournal.com) do premiéra pustili, už byli odsouzeni.

V ruské republice Baškirsku jeden z tamních soudů zakázal blog s názvem IA Revinform, na kterém byly zveřejněny a diskutovány články o zkorumpovaných vysokých baškirských úřednících. Soud prohlásil blog za „extremistický“.

V červnu se zase soud v Samarské oblasti začal zabývat žalobou na dalšího „blogera - extremistu“, Dmitrije Kirilina alias „new-m0ray“. Uráží prý státní činitele a soustředí se především na premiéra Putina. Pokud ho soud shledá vinným, čekají ho až tři roky vězení.

Vůbec poprvé se ruský soud blogery zabýval v roce 2007, kdy odsoudil k roční podmínce Savu Terentěva z Komi. Byl uznán vinným za to, že rozpoutával mezi veřejností „nenávist k pracovníkům milice“. Od té chvíle se boj státu s blogery stále zintenzivňuje a obránci lidských práv se obávají, že brzy bude zpřísněn zákon o internetu.

První oběti represí už ale byly zbaveny svobody. Opoziční bloger Vadim Čarušev byl odsouzen k nucené psychiatrické léčbě, neboť se údajně agresivním způsobem snažil vytvářet prostřednictvím svého blogu organizace nepřátelsky naladěné vůči ruskému státu.

Kromě toho si podle ruských novinářů vláda udržuje armádu svých blogerů, kteří na pokyn shora zahajují masivní kampaně proti vybraným osobám. Obětí takové „antiPR“ akce se nedávno stal například liberální ekonom Jevgenij Gontmacher. Ten si dovolil kritizovat hlavního ideologa Kremlu Vladimira Surkova. Jak uvedly ruské The Moscow Times, právě poté proti němu na internetu vystoupil obrovský počet blogerů, kteří byli pravděpodobně organizováni z jediného centra.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky