14. června 2016 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko propustilo další dva vězněné Ukrajince. Vyměnilo je za Rusy

Ukrajinští občané uvěznění v Rusku (koláž portrétů). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští občané uvěznění v Rusku (koláž portrétů). | foto: Open Dialog

MOSKVA/KYJEV Dvojice Ukrajinců vězněných v Rusku v úterý odletěla ukrajinským armádním speciálem z Moskvy do Kyjeva v rámci výměny vězňů. Oznámila to ukrajinská média. Hennadij Afanasjev a Jurij Sološenko, odsouzení v Rusku za údajný terorismus a špionáž, byli vyměněni za dva ruské občany vězněné na Ukrajině.

Rusko a Ukrajina dohodly výměnu dalších dvou vězňů

Ve 3. a 4. odstavci jsou nové informace o propuštěných Rusech.

Moskva/Kyjev 14. června (ČTK) - Dvojice Ukrajinců vězněných v Rusku dnes odletěla ukrajinským armádním speciálem z Moskvy do Kyjeva v rámci výměny vězňů. Oznámila to ukrajinská média. Hennadij Afanasjev a Jurij Sološenko, odsouzení v Rusku za údajný terorismus a špionáž, byli vyměněni za dva ruské občany vězněné na Ukrajině.

Afanasjev byl loni odsouzen za organizování „teroristického společenství“ na Krymském poloostrově, který v roce 2014 Rusko obsadilo a anektovalo. Spolupracovník známého ukrajinského režiséra Oleha Sencova, odsouzeného za stejný přečin na 20 let, odešel od soudu se sedmiletým trestem. Třiasedmdesátiletý Sološenko, bývalý ředitel velké ukrajinské zbrojovky Zarja, byl loni odsouzen v Moskvě za špionáž na šest let.

Ukrajinskou milost dostala dvojice oděských novinářů, kteří byli na Ukrajině obviněni ze separatismu. Podle oficiální zprávy Kremlu se jedná o Vitalije Diděnka a Jelenu Gliščinskou, která v úterý do Moskvy odletěla i se svým dvouměsíčním synem, jenž se narodil ve vězení.

Konečně svobodná. Nadija Savčenková se sestrou Virou po příletu na kyjevské...
Savčenková se po návratu sešla s prezidentem Porošenkem.

Propuštěné vězně ukrajinská prokuratura obviňuje z toho, že organizovali takzvanou Národní radu Besarábie, což je historické označení pro území dnešního Moldavska a jihozápadního výběžku Ukrajiny.

Nepotvrdily se tak dřívější zprávy ukrajinského tisku o tom, že Afanasjev a Sološenko budou vyměněni za ruské občany Jevgenije Mefedova a Maxima Sakaua, kteří jsou vazebně stíháni kvůli podezření z účasti na krvavém incidentu v ukrajinské Oděse v květnu roku 2014. Při pouličních potyčkách a při požáru v obklíčené budově tam tehdy zahynulo 48 lidí, převážně proruských demonstrantů.

Mezi Ruskem a Ukrajinou nejde o první výměnu vězňů. Letos koncem května se z Ruska na Ukrajinu za velké pozornosti médií vrátila letkyně Nadija Savčenková, poslankyně kyjevského parlamentu odsouzená v Rusku na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů.

Vyměněna byla za Rusy Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Agenti ruské rozvědky byli na Ukrajině odsouzeni ke 14 letům vězení za údajné organizování teroristických útoků.

ČTK