Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusku dochází trpělivost a dává Francii dva týdny na dodání lodi Mistral

Svět

  10:29
MOSKVA - Moskva dává Paříži lhůtu do konce listopadu na předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral, které Francie pro Rusko vyrábí. Pokud se tak nestane, má v úmyslu požadovat tučné finanční odškodnění. Napsala to v pátek státní agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného činitele.

Francouzská loď Dixmunde. patřící do kategorie Mistral, je třetí lodí téhož jména a zároveň třetí lodí ve své třídě. Dvě její sesterská plavidla měla Francie dodat Rusku. foto: Reprofoto

„Připravujeme se na různé varianty. Počkáme do konce měsíce (na splnění dohody o Mistralech), potom budeme předkládat vážné nároky,“ prohlásil nejmenovaný zdroj agentury. Podle něj experti analyzují možnou výši škody způsobené Rusku nesplněním smlouvy. „Tato suma nebude tajná,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

První výsadková vrtulníková loď třídy Mistral, nazvaná Vladivostok, by podle kontraktu měla být předána 14. listopadu. Kdy se tak skutečně stane, ale není jasné. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že za současných okolností není možné stanovit datum dodávky. Ruská delegace, která měla plavidlo oficiálně převzít, se den nato rozhodla do Francie neodcestovat vzhledem k tomu, že nedostala příslušné potvrzení, že se oficiální předávání bude konat.

Podle informovaného zdroje agentury Interfax umožňuje smlouva tříměsíční odklad předání lodí, ale zpoždění musí být způsobeno technickými problémy se zkouškami plavidla, nikoli kvůli politické situaci. Francie, která je pod tlakem spojenců, v předstihu hovořila o odkladu kvůli situaci na Ukrajině, na jejímž východě podle západních informací intervenuje ruská armáda.

Vladivostok je k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire prakticky připraven. Ovládat se ho už ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být hotova do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo, Ukrajina ho dál považuje za své území.

Autoři: ,