Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla do Minsku, prohlásil Putinův mluvčí

Svět

  13:34
Moskva/Minsk - Rusko nevidí důvod nevěřit vysvětlení běloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostech nedělního odklonu komerčního letu do Minsku, uvedl ve středu podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí.

Vladimir Putin a Alexander Lukašenko. foto: Reuters

Krok běloruských úřadů, které za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu vyslaly stíhačku a po jeho přistání v Minsku zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni, naopak dříve důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

„Nakolik tomu rozumíme, (Bělorusko) nenařídilo přistání letadla ze své iniciativy, ale řídilo se přitom odpovídajícími pravidly v případě hrozby,“ oznámil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. „Nevidíme zde žádný důvod nevěřit běloruské straně,“ zdůraznil.

Bělorusové nechali odklonit letadlo společnosti Ryanair z trasy Athény -...
Lukašenko terorista. Poté, co Bělorusko nechalo odklonit letadlo společnosti...

Lukašenko při svém dnešním vystoupení před poslanci v Minsku zopakoval dřívější tvrzení běloruských úřadů, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla. Řekl, že jednal zákonně a v souladu s mezinárodními normami, když postup schválil. 

Letadlo podle něj nakonec přistálo v Minsku, protože po obdržení zprávy o bombě ho nechtělo letiště ve Vilniusu přijmout, stejně jako letiště ve Varšavě, Lvově či Kyjevě. Lukašenko také uvedl, že zadržený novinář Raman Pratasevič se chystal v Bělorusku zorganizovat „krvavou vzpouru“.

Naopak běloruský postup silně kritizovali západní představitelé. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

Lukašenko podle agentury Reuters Západ obvinil, že nedělní incident nesprávně vykládá a používá ho k tomu, aby mohl vést proti Bělorusku hybridní válku. Varoval, že na případné sankce a „provokace“ Bělorusko tvrdě odpoví.

Autor:
Témata: Zahraničí

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat