Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anexe nic neznamená. Evropa odsoudila Putinův projev, USA uvalily sankce

Svět

  17:16aktualizováno  21:06
Představitelé Evropské unie i západních zemí odsoudili projev ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém oficiálně ohlásil anexi částí území Ukrajiny. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové anexe ukrajinských oblastí nic neznamená. Bývalý britský premiér Boris Johnson označil Putinův projev za podvod.

Anexe ukrajinského území Ruskem je nelegální a porušuje právo na nezávislost; Rusko ohrožuje globální bezpečnost, uvedla v prohlášení Evropská rada.

„Neuznáváme a nikdy neuznáme nezákonná ‚referenda‘, která si Rusko vymyslelo jako záminku pro další porušování nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, ani jejich zfalšované a nezákonné výsledky,“ uvádí dále.

„Opakujeme, že Evropská unie pevně stojí za Ukrajinou a bude Ukrajině poskytovat silnou ekonomickou, vojenskou, sociální a finanční podporu tak dlouho, jak to bude potřeba,“ dodává Evropská rada v prohlášení.

„Nelegální anexe vyhlášená Putinem nic neznamená,“ napsala na svém Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Polské ministerstvo zahraničí ruskou anexi dalších částí ukrajinského území odsoudilo. V prohlášení, které zveřejnilo na svých internetových stránkách, vyzvalo k rozhodné vojenské podpoře Ukrajině a k uvalení dalších sankcí na Rusko.

„Polsko neuznává a neuzná výsledky pseudoreferend zorganizovaných na těchto územích..., ani dekrety ruského prezidenta týkající se anexe těchto oblastí,“ píše se v prohlášení ministerstva zahraničí. Jde podle něj o další ruský pokus o přisvojení si části ukrajinského území.

„Je to další důkaz, že Rusko se snaží o další vyostřování konfliktu a odmítá možnost mírového řešení,“ stojí v prohlášení. Polsko se v něm vyslovuje pro to, aby pokračovaly snahy o naprostou mezinárodní izolaci Ruska.

Německo podle politických představitelů ruskou anexi nikdy neuzná. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval k posílení obranyschopnosti demokracie.

USA v reakci na Putinovo rozhodnutí uvalily sankce na více než 1000 ruských firem i osob včetně vysokých zástupců státních institucí. Podle amerického prezidenta Bidena Rusko falešným tvrzením o anexi pohrdá „mírumilovnými národy“, informovala o tom agentura Reuters.

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil Putinův projev za podvod a ostudu. Svět podle něj nikdy nesmí akceptovat falešná referenda, ani nelegální pokus kolonizovat Ukrajinu. „Stojíme při ukrajinském lidu a budeme ho podporovat, dokud jeho země nebude celá a svobodná,“ napsal na Twitteru.

Japonsko v reakci zváží další sankce proti Rusku a bude pokračovat v podpoře Ukrajiny. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému to v telefonickém rozhovoru řekl japonský premiér Fumio Kišida, píše agentura Kjódó.

Kišida na svém Twitteru ruskou anexi odsoudil. Rusko podle něho porušuje mezinárodní právo. „Důrazně vyzýváme Rusko, aby okamžitě zastavilo agresi,“ dodal.

Nejnovější ruské hrozby a částečná mobilizaci jsou signálem slabosti Moskvy a důkazem, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nevychází jeho strategie, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ukrajina má právo vzít si zpět území, která v současnosti okupují ruské síly, prohlásil šéf NATO a odsoudil vyhlášení anexe jako „nelegální a nelegitimní“.

Kombinace jaderných výhrůžek, mobilizace a vyhlášení anexe představuje nejzávažnější eskalaci války na Ukrajině od jejího únorového začátku, řekl Stoltenberg. NATO nadále Ukrajince „neochvějně podporuje“ při obraně před ruskou agresí. Generální tajemník zdůraznil, že NATO je obranná aliance a války se přímo neúčastní, dodává ale Ukrajině prostředky, aby se mohla bránit. O Ukrajincích hovořil jako o hrdinech.

„Vyhlášení anexe je nejzávažnějším pokusem o uzmutí cizího území v Evropě od konce druhé světové války,“ řekl Stoltenberg. „Spojenci NATO neuznávají žádné z těchto území jako součást Ruska a nebudou tak činit ani v budoucnu,“ dodal a vyzval další státy, aby kroky Moskvy rovněž odsoudily.

„Putin nese plnou zodpovědnost za tuto válku a je také jeho zodpovědností ji ukončit,“ uvedl Stoltenberg. „Pokud Rusko přestane válčit, nastane mír. Když přestane válčit Ukrajina, přestane existovat jako suverénní evropský národ,“ dodal.

Autoři: ,