Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin plánuje zabrat další území. Tentokrát se zaměřuje na Arktidu

Ruský prezident Vladimir Putin (13. ledna 2023) foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin svolal Radu bezpečnosti Ruské federace, která projednávala další rozšíření ruských území. Tentokrát na úkor kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu. Schůzky se zúčastnil ministr obrany Šojgu a šéf zahraniční rozvědky Naryškin, uvedla agentura Reuters.
  20:32

„Dnes máme několik důležitých otázek týkajících se jak domácí agendy, tak otázky vnější hranice kontinentálního šelfu Ruské federace v Severním ledovém oceánu,“ tlumočila tisková služba Kremlu Putinova úvodní slova ze zahájení videokonference.

Oficiální místa Kremlu vypustila jen tuto stručnou informaci. Další detaily ze schůzky zůstaly v utajení. Podle agentury Reuters jde o pokusy Moskvy anektovat část kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu, kde jsou bohatá naleziště ropy a plynu.

Boj o hranice na severním pólu

Už v roce 2021 se Rusko snažilo získat souhlas OSN, aby si tato námořní území přivlastnilo. Proti ale vystoupily Kanada, Norsko a Dánsko. Od té doby Rusko v oblasti provádí stále častější vojenské manévry a rozšiřuje zde svou vojenskou infrastrukturu. Členské státy NATO zde podle Reuters v reakci také zintenzivnily svoje arktická vojenská cvičení.

Kontinentální šelf je podle mezinárodního práva definován jako oblast typicky mělké pobřežní vody, které jsou považované za součást území daného státu, což mu umožňuje využívat zdejší přírodní zdroje.

Autor:

Mohlo by vás zajímat