Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západ chce Rusko zničit, bojujeme o naši budoucnost, řekl Putin na přehlídce

Svět

  8:54aktualizováno  11:41
Budoucnost Ruska a ruského lidu závisí na vojácích, kteří bojují za Rusko na Ukrajině. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin, jenž vystoupil na vojenské přehlídce v Moskvě k výročí porážky nacistického Německa v roce 1945. Putin vyzval k vítězství v nynější válce, kterou ruská vojska rozpoutala na jeho rozkaz loni v únoru. Vinu za její vypuknutí Putin opět přisoudil Západu.

„Jsme hrdí na účastníky speciální vojenské operace. Na všechny, kdo bojují v první linii, kdo pod palbou zásobují frontu, zachraňují raněné. Není teď nic důležitějšího než váš boj. Na vás teď spočívá bezpečnost země, na vás závisí budoucnost naší státnosti a lidu. Se ctí plníte svou povinnost, bojujete za Rusko,“ hřímal Putin na Rudém náměstí.

Za „speciální vojenskou operaci“ Moskva označuje válku proti Ukrajině, která v úterý pokračuje 440. dnem. Putin v úterý použil i slova o „opravdové válce“. „Proti naší vlasti byla znovu rozpoutána opravdová válka, ale postavili jsme se na odpor mezinárodnímu terorismu, ubráníme i obyvatele (ukrajinského) Donbasu, zajistíme naši bezpečnost,“ ujistil Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin pronáší projev během vojenské přehlídky v Moskvě. (9. května 2023)

Obvinil Západ, že se snaží ovládat jiné země a zničit systém mezinárodní bezpečnosti a práva. „A v tom tkví příčina katastrofy, kterou prožívá ukrajinský lid. Ukrajinci se stali rukojmím státního převratu a ambicí Západu,“ řekl.

„Jakákoliv ideologie nadřazenosti je ve své podstatě zvrácená, zločinná a smrtonosná,“ prohlásil Putin. Západní elity podle něj „hlásají svou výlučnost, rozeštvávají lidi, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, zasévají rusofobii, agresivní nacionalismus a ničí rodinné, tradiční hodnoty, které dělají člověka člověkem“. A to vše západní elity podle Putina dělají proto, aby i v budoucnu „diktovaly, vnucovaly národům svou vůli, svá práva, pravidla, což je v podstatě systém loupení, násilí a útlaku“.

„Zdá se, že zapomněli, k čemu vedly šílené ambice nacistů na ovládnutí světa, zapomněli, kdo porazil toto příšerné, naprosté zlo, kdo se postavil na obranu rodné země a nešetřil životy kvůli osvobození národů Evropy,“ řekl Putin, podle kterého Západ ničí pomníky sovětským hrdinům a vytváří kult nacismu.

Putin ocenil přítomnost vůdců postsovětských zemí na přehlídce. Ruský vládce přišel z Kremlu na tribunu na Rudém náměstí v doprovodu prezidentů Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu Kasyma-Žomarta Tokajeva, Sadyra Žaparova, Imomaliho Rachmona, Serdara Berdymuhamedova, Šavkata Mirzijojeva, arménského premiéra Nikola Pašinjana a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

Vedle Putina se na tribuně nacházel Gennadij Zajcev, kterého agentura TASS označila za „legendu“ sovětských a ruských tajných služeb, a po druhé straně osmadevadesátiletý Jurij Dvojkin, který se za druhé světové války na západní Ukrajině podílel na zničení odboje ukrajinských nacionalistů.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že přehlídky se účastní více než 10 tisíc vojáků a více než 120 kusů vojenské techniky.

„Neřekl nic nového“

„Putin na přehlídce pronesl projev, ve kterém nezazněla ani jediná nová myšlenka – a všechny staré zněly stejně jako dříve,“ napsal v reakci portál Meduza, který působí v lotyšském exilu.

I podle komentáře britské stanice BBC byla hlavní myšlenka Putinova projevu „naprosto předvídatelná“ - a sice šlo o paralelu mezi někdejším sovětským bojem proti nacismu a nynějším válčením Ruska na Ukrajině. Vcelku se Putinův letošní projev nelišil od loňského, kdy obvinil Západ a Severoatlantickou alianci z toho, že učinily konflikt na Ukrajině nevyhnutelným.

Ruská státní televize Rossija 24 přehlídku charakterizovala jako součást ruského odporu proti údajným snahám o přehodnocení výsledků druhé světové války, čehož známkou je podle moderátorky také „boj s neonacismem“ na Ukrajině. Přehlídky se podle televize účastnilo i 530 účastníků bojů.

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý uvedl, že EU se nesmí nechat zneklidnit „Putinovou demonstrací síly“ na přehlídce. Scholz vyzval k rychlým společným nákupům munice pro Ukrajinu. Napadené zemi slíbil další podporu. „Prosperující, demokratická, evropská Ukrajina je nejjasnějším odmítnutím Putinovy imperiální, revizionistické politiky na našem kontinentu, která je v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl Scholz.

Přehlídka byla bez letadel

Přehlídka se konala za přísných bezpečnostních opatření, která byla přijata také v návaznosti na dronové útoky na Kreml z minulého týdne, z nichž ruští představitelé obvinili Ukrajinu a označili je za pokus Kyjeva zabít Putina. Ukrajina to odmítla. Škody po nedávných útocích připisovaných Ukrajině v poslední době utrpěla také řada dalších objektů kritické infrastruktury v Rusku.

Zpravodaj BBC uvedl, že spíše než sváteční ovzduší v Moskvě proto tentokráte panovala spíše nervozita a nejistota.

Letecká část přehlídky byla zrušena, uvedl TASS s tím, že zrušení této tradiční části přehlídky nebylo oficiálně oznámeno, ale už generálních zkoušek v dubnu a v květnu se letadla a vrtulníky neúčastnily. Letecká přehlídka se nekonala ani loni, ale to úřady vysvětlily údajně nepříznivým počasím. Pozorovatelé za důvod spíše pokládali nasazení letectva na Ukrajině. V úterý bylo v Moskvě během přehlídky slunečno.

Na přehlídce byla poprvé předvedena obrněná vozidla Achmat a Spartak, která vyjela na Rudé náměstí hned po historických tancích T-34, které patří k symbolům sovětského vítězství v druhé světové válce. Jiné, moderní tanky, tentokráte chyběly. Armáda nicméně předvedla obrněné vozy Tigr-M a Bumerang, taktické rakety Iskander i strategické rakety Jars a systém protivzdušné obrany S-400 Triumf.

V nejméně šesti ruských oblastech byly letošní oslavy zcela zrušeny kvůli obavám, že by se mohly stát terčem ukrajinských útoků. Zrušena byla letos také tradiční součást oslav Dne vítězství, pochod Nesmrtelného pluku. Při něm lidé nesou portréty svých příbuzných, veteránů z druhé světové války.

Oslavy výročí porážky nacismu přicházejí v době pokračujících ruských ztrát ve válce na Ukrajině a také před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou, jejímž cílem má být osvobození Ruskem okupovaných území Ukrajiny.

Den vítězství je klíčovým výročím pro prezidenta Putina, který často připomíná bojového ducha a oběti, které pomohly Sovětskému svazu porazit nacistické Německo ve druhé světové válce.

Snaží se tím v Rusech podnítit pocit vlastenectví, a to zejména poté, co loni v únoru zahájil invazi do sousední země pod záminkou její „denacifikace“, jakkoli v čele Ukrajiny je prezident židovského původu a krajní pravice podle výsledků voleb sehrávala v ukrajinské politice jen okrajovou roli.

Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než většina zemí Evropy, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!