Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putinovi hrozí povstání. Rusů bažících po vítězství, varuje poradce Kremlu

Poslanec ruské vládní strany Jednotné Rusko Oleg Matvejčev. (19. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Tento rok bude pro ruského prezidenta Vladimira Putina nebezpečný, mohou jej totiž svrhnout radikální nacionalisté, myslí si poslanec ruské vládní strany Jednotné Rusko a poradce Kremlu Oleg Matvejčev. Varoval před ruskou obdobou ukrajinského Majdanu. S tím rozdílem, že protesty podle něho povedou konzervativní kruhy prahnoucí po vojenském úspěchu.
  13:47

„Situace ještě není kritická, ale rok 2023 bude velmi nebezpečný,“ prohlásil Matvejčev v online rozhovoru pro portál Politwera. Tvrdí, že šéf Kremlu může čelit převratu.

Jako Euromajdan byla označována série masových proevropských demonstrací na Ukrajině, které v roce 2014 vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V ruské terminologii Majdan označuje nelegitimní puč. Poslanec nicméně vylučuje, že by ten, který v Rusku podle něho hrozí, měl liberální podobu.

„Všichni liberálové uprchli,“ je přesvědčen Matvejčev. Invaze na Ukrajinu a s ní související tvrdá opatření proti jakékoliv kritice válečného úsilí Moskvy vyvolaly v Rusku velký exodus a především odešla právě liberální inteligence. Ruští představitelé včetně prezidenta Putina o ruských uprchlících hovoří jako o zrádcích a páté koloně postrádající vlastenecké myšlení.

Nyní tak Kremlu dělají starosti právě vyhroceně nacionalističtí a velmi prováleční Rusové, kteří v zemi zbyli. „Jediným nebezpečím pro náš stát je nyní ultravlastenecký Majdan s mírnou dávkou levicovosti a zároveň řečí o korupci. To je přesně způsob, jak dostat lidi ven,“ uvádí Matvejčev.

Podle poslance by mohla být rozbuškou další ruská vojenská porážka. Pak by stačilo, aby někdo řekl „odstraňme zloděje Šojgua“ a radikální prováleční nacionalisté mohou dostat lidi do ulic, míní.

Matvejčev je přesvědčen, že ultranacionalisté představí i svého vlastního kandidáta na prezidenta. „Přesně podle scénáře Majdanu,“ dodává.

Ruské vojenské vedení v čele s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem je opakovaně terčem hněvu za válečná selhání ruské armády. Po ponižujícím ústupu z Chersonu se ve společenství přívrženců války bezprecedentně kritizoval i ruský prezident. Americký Institut pro studium války (ISW) uváděl, že pro Putina bude čím dál těžší si část svých radikálních stoupenců usmířit.

Podle politologa Abbáse Galjamova Kreml Matvejčevovými ústy v zásadě vyslovil proválečným vlastencům varování. Matvejčev, jenž proslul výzvou, aby USA vrátily Rusku Aljašku, není totiž jen řadový poslanec, ale je poradcem Kremlu pro politickou propagandu.

„Obecně obvinění z promajdanských nálad v Rusku obvykle předchází represím. Zdá se, čas se nachýlil i pro ‚vlastence‘,“ myslí si Galjamov.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...