Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putinova vzdálená neteř se stala náměstkyní na obraně, její manžel ministrem

Příbuzná ruského diktátora Vladimira Putina Anna Civiljovová (7. června 2024) foto: Profimedia.cz

Ruský diktátor Vladimir Putin vyměnil několik náměstků ministra obrany a na jednu z těchto pozic dosadil svou vzdálenou neteř Annu Civiljovovou, informují média s odkazem na prezidentské dekrety. Podle zjištění investigativního portálu Agentstvo je Civiljovová dcerou Putinova bratrance Jevgenije. Nové vyhlášky zvyšují počet náměstků na ruském ministerstvu obrany na dvanáct z dosavadních deseti.
  19:58

Civiljovová je manželka ruského ministra energetiky Sergeje Civiljova, jenž ministerský post obsadil letos v květnu. Předtím byl gubernátorem Kemerovské oblasti, píše Novaja gazeta. Podle portálu Meduza žena dříve stála v čele státního fondu na podporu účastníků takzvané „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá svou vojenskou agresi vůči Ukrajině.

Sankce na ni uvalila Evropská unie, Velká Británie, Ukrajina a Švýcarsko, poznamenala Novaja gazeta. Ve své nové roli na ministerstvu obrany má mít Putinova příbuzná na starosti sociální a bytovou podporu vojáků.

Příbuzná ruského diktátora Vladimira Putina Anna Civiljovová se s šéfem Kremlu sešla v jeho kanceláři. (1. června 2024)

Dalším náměstkem ministra obrany šéf Kremlu nyní jmenoval Pavla Fradkova, což je podle ruských médií syn bývalého šéfa civilní rozvědky SVR a expremiéra Michaila Fradkova. Kromě něj dosadil do funkce další dva náměstky, mimo jiné Leonida Gornina, který dříve zastával tento post na ministerstvu financí. Čtyři dosavadní zástupce ministra obrany šéf Kremlu naopak odvolal.

V květnu Putin vyměnil i samotného ministra obrany. Sergej Šojgu, který dvanáct let resort vedl, se stal tajemníkem bezpečnostní rady, a vedení ministerstva se ujal dosavadní vicepremiér Andrej Belousov, ekonom bez vojenských zkušeností. Analytici tento krok označili za součást strategie Kremlu, která má za cíl zlepšit efektivitu ruské válečné ekonomiky v době, kdy ruská invazní vojska už přes dva roky bojují na Ukrajině.

Agentura Reuters v pondělí napsala, že poslední změna na ministerstvu obrany se zdá být pokusem dosadit do tohoto resortu loajální postavy. Připomněla rovněž, že bezpečnostní složky nedávno zatkly několik činitelů ruského resortu obrany a generálního štábu na základě obvinění z korupce.

Autoři: ,