Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
5. února 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko rozdává půdu. Na Sibiř ale skoro nikdo nechce ani zadarmo

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Stačí mít ruský pas a hektar Sibiře je doma. Od 1 .února tohoto roku totiž začala ruská vláda rozdávat zdarma zájemcům půdu tam, kam se dobrovolně nikdo moc nehrne – na východní Sibiři. A to každému přesně po hektaru.

Podmínky jsou celkem prosté – na darované půdě je možné si postavit dům, vybudovat farmu nebo podnik. Podle oficiálního serveru Nadalnyjvostok.ru asi 40 tisíc lidí nyní čeká, až jim úřady nějaký pěkný pozemek přidělí.

Projekt byl spuštěn už před rokem, ale hlásit se dosud mohli pouze obyvatelé ruských oblastí na Dálném východě. Tedy ti, kdo zde už žijí, chtějí však začít pracovat „na svém“ nebo své hospodářství rozšířit. Takových se našly čtyři tisíce a půda jim byla přidělena. Čekal se ale mnohonásobně větší zájem. V současnosti je tedy na vládních stránkách zaregistrováno 44 224 osob včetně těch, jež už hektar dostaly.

Teď se Sibiř otevírá všem, ať už žijí kdekoliv. Ruští novináři ovšem zatím hodnotí projekt jako nepříliš úspěšný. Na vině je malý zájem, byrokratické překážky a zdlouhavé vyřizování žádostí.

V posledních dnech sice žadatelů ze všech koutů Ruska i světa přibývá, část ale nesplňuje podmínky – třeba chtějí s půdou dále obchodovat nebo ji pronajímat.

Podle profesora Ivana Starikova z Institutu ekonomiky Ruské akademie věd nezájem obyvatel vyjadřuje jejich nedůvěru k úřadům a celkovou apatii. „Důvěra lidí k politikům je kategorie osudová, důležitější než dynamika vývoje valutového kurzu,“ komentoval nezájem o dárek v podobě sibiřského hektaru. Pozemků je obrovské množství a čtyři tisíce rozdaných je podle profesora zoufale málo.

Ředitel Centra výzkumu ekonomické politiky Oleg Buklemišev z ekonomické fakulty Moskevské státní univerzity vidí příčiny „dramatického nezájmu“ i v pokřiveném vztahu současných Rusů k půdě a hospodaření na ní. „Odhodlávají se jen jedinci,“ prohlásil.

Otázka národní bezpečnosti

Úřady mají zájem především na tom, aby se na východ, kde lidí rychle ubývá, stěhovali obyvatelé evropské části Ruska, kde je obyvatel dostatek. Jenže právě odtud, z klimaticky vlídného prostředí, se chce na nehostinnou Sibiř málokomu. Největší odhodlání zatím projevují velmi mladí lidé ve věku 18 až 25 let, kteří věří, že sibiřský hektar jim pomůže nastartovat vlastní byznys nebo založit rodinu. Podle expertů ale tato kategorie nemá dostatek zkušeností a často ani potřebnou výdrž překonat všechny těžkosti, které hospodaření na ruském východě přináší.

Na rozdíl od činorodých a vytrvalých Číňanů, kteří v posledních letech na Sibiř masově přicházejí, se mladí Rusové nechávají zlákat hlavně vidinou, že něco dostanou zadarmo. Tvrdá práce, kterou bude vybudování farmy nebo podniku vyžadovat, je ovšem může zaskočit, tvrdí Oleg Buklemišev. Odborníci upozorňují i na to, že jediný hektar je pro řadu podnikatelských aktivit naprosto nedostatečný. „Vloni se v Číně narodilo 18 milionů dětí, u nás méně než milion. Už Konfucius řekl: Na zem bez národa vždy přijde národ bez země,“ prohlašuje profesor Ivan Starikov. A tvrdí, že osídlení východní Sibiře etnickými Rusy je otázka národní bezpečnosti. Zatím ale vláda a místní úřady nedokázaly obyvatelstvo dostatečně motivovat. „Bez peněz to nepůjde,“ konstatoval profesor.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Pronájem luxusního bytu 2+kk s terasou v Třeboni
Pronájem luxusního bytu 2+kk s terasou v Třeboni

Dukelská, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
12 000 Kč/měsíc