Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě, ukázaly nové snímky. Obavy vzbuzují i testy jaderného torpéda

Rusové v Arktidě v posledních pěti letech rozšiřují své vojenské základy, kde mimo jiné testují nové zbraně. foto: Maxar Technologies, Center for Strategic and International Studies (CSIS)

Rusko podle čerstvě zveřejněných satelitních snímků rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Podle mnoha zdrojů zde navíc testuje i nové zbraně včetně jaderného torpéda Poseidon. Zatímco Moskva prohlašuje, že její úmysly jsou mírové a ekonomické, řada světových odborníků se ruských aktivit obává.
  17:38

Rusové už minimálně posledních pět let posilují vojenskou moc na arktickém pobřeží řadou činností. Nedávno to navíc potvrdily právě satelitní snímky arktické oblasti od firmy Maxar, která se mimo jiné specializuje na satelitní pozorování Země. 

Rusové v Arktidě v posledních pěti letech rozšiřují své vojenské základy, kde...
Rusové v Arktidě v posledních pěti letech rozšiřují své vojenské základy, kde...

Rusko v Arktidě provádí pomalou, ale strategickou modernizaci leteckých základen v několika lokalitách ze sovětské éry a ještě buduje další. Snímky navíc ukazují, že budovy jednotlivých komplexů jsou projektovány do podoby trojlístků a natírány ruskými národními barvami, tedy bílou, modrou a červenou, uvedla CNN.

Základny jsou situovány na místech, na kterých brzy taje sníh, což podporuje tyto aktivity. Vznikají také nové přístavy a výzkumná a záchranná centra. Ruský arsenál v těchto oblastech podle CNN obsahuje bombardéry, stíhačky  MiG-31 i nové radarové systémy.

Na základě nově zjištěných faktů se objevila řada komentářů z posledních měsíců. K ruským aktivitám se vyjádřila řada expertů na zbraně i západní úřady. Největší obavy u nich vyvolává testování jaderného torpéda s názvem Poseidon 2M39, které patří mezi nejnovější superzbraně. 

Toto automatické torpédo je poháněno nukleárním reaktorem a konstruováno tak, aby proklouzlo bez povšimnutí kolem pobřežních ozbrojených složek. Může způsobit radioaktivní vlny, jež napáchají velké škody. Zasažené pobřeží by po zásahu tohoto torpéda mělo být až několik dekád neobyvatelné.

K Poseidonu se už v listopadu vyjádřil Christopher Ford, tehdejší sekretář pro mezinárodní bezpečnost a nešíření jaderných zbraní americké vlády. Podle jeho slov můžw nové torpédo zaplavit pobřeží USA radioaktivními vlnami. 

Světoví experti souhlasí s tím, že tato zbraň je velmi reálná a pomalu ji Rusko dokončuje. „Poseidon patří k typu nových nukleárních zastrašujících zbraní, která je v testovací fázi. Ale je to strategický systém, který má cílit na terče. Navíc má vliv na region, v němž testy momentálně probíhají,“ řekl norský viceadmirál Nils Andresas Stensønes CNN.

Podle záznamů firmy Maxar navíc na jednotlivých lokalitách v Arktidě Rusové budují také podzemní zařízení určená zřejmě pro Poseidon a další špičkové technologické zbraně.

Rusko hodlá reagovat na případné posilování vojenské přítomnosti NATO kolem Ukrajiny, uvedl mluvčí Kremlu

Znalec ponorek Manash Protim Boruah prohlásil, že realita vývoje zbraní je jasná. Podle něj existuje vysoká pravděpodobnost toho, že Poseidon bude dál testován. Z toho vyplývá i další hrozba. „Je tu velké nebezpečí znečištění,“ uvedl Boruah pro CNN.

Objevují se také obavy o ekologii. Například v roce 2019, kdy údajně došlo při testování Burevestniku k nukleární nehodě. Proto existuje hrozba jaderné  kontaminace.

Čína a Rusko jsou bezpečnostní hrozbou, tvrdí Senát. Uchazeče z těchto zemí by vláda neměla zvát do tendru na Dukovany

Kromě těchto aktivit vyjádřili dle informací CNN američtí úředníci přesvědčení, že Rusko se svými záměry snaží viditelně ovlivnit severní námořní cestu, která vede mezi Norskem a Aljaškou a podél ruského pobřeží v severním Atlantiku.

Rusové naopak tvrdí, že jejich úmysly jsou zcela mírové a ekonomické. Podle dokumentu z března 2020 jde Rusku pouze o zajištění ruské teritoriální integrity, regionálního míru či vysokého životní standardu. Ruský prezident Putin ruskou technologickou převahu v Arktidě vychválil, a zároveň pronesl, že arktická expedice nemá žádné analogie mezi sovětskou a moderní historií Ruska.

„Je velmi dobře známo, že máme unikátní flotilu, která drží vedoucí pozici v rozvoji a studiu arktických teritorií. Musíme tuto převahu stále zvýrazňovat, a to každý den,“ řekl Putin, jehož citovala i CNN.