Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Podle Ruska agrese, podle Západu adekvátní odpověď. Svět reaguje na útok USA

Svět

  10:09aktualizováno  13:58
PRAHA - Americký zásah podpořily Británie, Francie či Německo. Rusko ho naopak odsoudilo a označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva. Podobně se vyjádřil Írán, který akci popsal jako destruktivní a nebezpečnou.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah v Sýrii za „agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou.“

Rusko v reakci na americký úder také pozastavilo platnost ujednání s Američany, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo zahraničí.

Čtěte: Trump ukázal sílu: desítky amerických střel srovnaly se zemí základnu

„Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace asad pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.

Západní mocnosti útok podporují

Britská vláda naopak vyjádřila podporu americkému úderu. Podle ní je akce „adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok“ ve městě Chán Šajchún. Smyslem amerického zásahu je odstrašit syrskou vládu od dalších podobných útoků, uvedl mluvčí Downing Street. Britský ministr obrany Michael Fallon později dodal, že americký úder není začátkem nové vojenské kampaně.

Spojené státy podle něj Británii nepožádaly, aby se na úderu podílela. „Nebyla to záležitost koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje proti (Islámskému státu),“ prohlásil Fallon. „Byla to operace Spojených států, ale rád bych opět zdůraznil, že ji plně podporujeme.“ Akce byla podle něj pečlivě naplánována tak, aby se nedotkla Rusů působících v tomto objektu.

V rozhovoru s BBC pak Fallon dodal, že americký ministr obrany James Mattis se s ním před americkým zásahem radil o tom, zda je syrská vláda za chemický útok skutečně zodpovědná. Damašek opakovaně útok, při němž zahynulo podle různých zdrojů 80 až 100 lidí, popřel.

Podporu vyjádřily i další záoadní mocnosti včetně Francie či Austrálie. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder „přiměřenou a vyváženou“ odpovědí na tento incident. Francouzský ministr zahraničí Ayrault sdělil, že americký úder v Sýrii byl varováním zločinnému režimu. Budoucnost Sýrie není s Asadem, dodal.

Snímek z videa, které odvysílala syrská provládní televize Ikhbaria. Ukazuje...
Obraz z vysílání na syrské státní televizi ze dne 7. dubna 2017. Ukazuje...

Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela je útok pochopitelný. „Bylo téměř nesnesitelné vidět, jak je Rada bezpečnosti OSN neschopná jasně a jednoznačně reagovat na barbarský čin užití chemických zbraní proti nevinnému syrskému lidu,“ řekl Gabriel. Podle něj je tedy pochopitelné, že USA nyní odpověděly útokem na vojenské struktury syrského režimu, který „spáchal takový ohavný válečný zločin“. Gabriel vyzval k tomu, aby OSN nyní „celým srdcem“ usilovala o politické řešení občanské války v Sýrii.

Pochopení pro americký zásah vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Chápeme vojenský zásah na letiště i jako preventivní opatření k zabránění útokům jedovatým plynem v budoucnosti.“ Kurz ale poukázal také na roli OSN. „I když chápeme motivaci USA, je odpovědností Rady bezpečnosti OSN, aby taková opatření schvalovala a uskutečňovala,“ sdělil politik. Úterní útok jedovatým plynem podle něj vyžaduje „ostrou reakci mezinárodního společenství“.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska je akce USA v Sýrii výrazem rozhodného postupu proti barbarským chemickým útokům. Evropská unie bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii. Šéf Evropské komise Jean-Claud Juncker sdělil, že USA Evropskou unii informovaly, že údery jsou omezené a mají za cíl zabránit dalšímu využívání chemických zbraní.

07.dubna 2017 v 11:17, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 11:43

US strikes show needed resolve against barbaric chemical attacks. EU will work with the US to end brutality in Syria.

Reakce českých politiků

Prezident Miloš Zeman se k americkému útoku vyjádří v pátek odpoledne na připravované tiskové konferenci, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Nasazení těchto zbraní označil na svém Twitteru za nepřijatelný zločin.

07.dubna 2017 v 08:56, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 10:30

Použití chem.zbraní je nepřijatelný zločin.Doufejme,že rychlá reakce prez.Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly.

Ministerstvo zahraničí České republiky chápe vojenský zásah jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. Na Twittru sdělilo, že Česká republika silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlíb a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN. Česko se plně ztotožňuje s prohlášením Evropské unie ze 6. 4. 2017.

Podle Lubomíra Zaorálka je americký útok v Sýrii snahou ukázat, že nikomu neprojde použití zbraní hromadného ničení. Jediná cesta k míru v zemi ale podle něj vede přes jednací stůl. Uvedl také, že česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nyní bude na místě sbírat informace o situaci, které poté předá Česku, Německu i USA. Velvyslankyně bude ve své činnosti pokračovat, podle ministra mají její informace cenu.

„Připustit, že se budou používat zbraně chemické, biologické nebo nedej bůh jaderné, je strašná představa. Rozumím tomu, že je jasná snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude trestat. Útok těmi tomahawky vypadá jako úder do zubů,“ řekl Zaorálek.

Ministr obrany Martin Stropnický sdělil, že reakci USA nelze považovat za přemrštěnou. „Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou,“ sdělil.

Trump zvažuje úder v Sýrii. Asad musí odejít, hlásí Tillerson

K útoku se vyjádřila i česká pravicová opozice. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje zásah Spojených států za adekvátní reakci. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat. Nelze tolerovat použití chemických zbraní, uvedl.

Čeští komunisté považují útok Spojených států za jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu státu a porušení mezinárodního práva, který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu. Spojené státy vyzvala k „okamžitému zastavení vojenské agrese, zdrženlivosti a zřeknutí se všech dalších jednostranných akcí“.

Spojené státy by se podle KSČM měly vrátit k jednání o příměří v kazašské Astaně, které vidí slibně, a k hledání společného řešení syrského konfliktu pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN.

„Prohlubující se destabilizace celé oblasti a další eskalace násilí podkopává předtím dobré vyhlídky na mírové uspořádání v Sýrii a vytvoření protiteroristické koalice a ukončení lidského strádání,“ uvádí prohlášení s tím, že zkušenosti z Libye a Iráku ukazují, že tato cesta nikam nevede.

07.dubna 2017 v 08:08, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 11:31

Zákeřný americký útok na Sýrii https://t.co/KXzue0bUXG

Írán útok odsoudil

Proti útoku se naopak postavil Teherán. Írán označil úder za „destruktivní a nebezpečný“. Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, citovala státní agentura ISNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího.

„Irán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci,“ dodal mluvčí. Jednostranné útoky podle něj posilují terorismus v Sýrii a komplikují situaci v této zemi i jinde v oblasti.

Teherán je hlavním regionálním spojencem syrského prezidenta Bašára Asasa. Poskytuje mu finanční i vojenskou podporu v boji s radikály z Islámského státu a povstalci.

07.dubna 2017 v 08:18, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 10:48

VIDEO: Tonight I ordered a targeted military strike...... https://t.co/3nUzrdiGzX

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Tonight I ordered a targeted military strike...... https://t.co/3nUzrdiGzX

Autor: