Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sibiř sevřela další vlna obřích požárů. Nemá kdo hasit, armáda je na Ukrajině

Boj s lesními požáry v Kurganské oblasti. (4. května 2022) foto: Profimedia.cz

K ničivým požárům na Sibiři ruská vláda v posledních letech povolávala i armádu, protože je hasiči už sami nezvládali. Letos však nastal problém. Ti, kteří s plameny obvykle pomáhali, teď mají jinou práci tisíce kilometrů daleko. Bojují totiž ve „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině, kterou před více než dvěma měsíci vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
  7:14

Rozsáhlé požáry na Sibiři už se staly prakticky každoročním jevem. Přispívá k tomu změna klimatu, kvůli které je v odlehlých částech Ruska častěji sucho a teploty tam stoupají neobvykle vysoko. Loni tak zhruba tři sta požárů zpustošilo oblast o rozloze přes 850 tisíc hektarů.

Dým z hořících lesů ztěžuje život i obyvatelům měst. Minimálně před třemi lety se dostal až do Mongolska. Putin proto na hašení požárů povolával armádu, která z letadel na lesy shazovala vodu. Letos však své lidi i stroje poslal opačným směrem. A protože jsou nasazení muži často právě z regionů na Sibiři nebo na Dálném východě, doma teď chybějí, stejně jako ona letadla.

„Největší požáry často vyžadují vojenská letadla, která najdou a prověří hlášení satelitů nebo občanů. Pomáhají také se samotným bojem. Je proto otázka, zda budou tyto kapacity dostupné i v létě, pokud bude válka pokračovat,“ říká pro server Axios klimatická vědkyně Jessica McCartyová.

„Buď tak bude víc požárů, nebo se technika a personál stáhne ze západní fronty a odveze na Sibiř,“ dodává. „Ohňová“ sezona v dalekém Rusku obvykle začíná na jaře a trvá celé léto.

Rozsáhlé požáry sužují Kurganskou oblast na Sibiři. (29. dubna 2022)

Podle organizace Greenpeace jsou letošní sibiřské požáry dvakrát větší, než byly ve stejné době loni. I tehdy přitom Rusové nechávali většinu oblastí hořet, protože ani nebylo v jejich silách uhasit všechno.

Vědci upozorňují, že je potřeba dění na Sibiři věnovat větší péči. To se letos nepodaří a Putin tak nejenže seslal humanitární tragédii na ukrajinský národ a diplomatickou i ekonomickou krizi na ten ruský, ale celé planetě nadělil i enviromentální katastrofu.

Sezonní požáry totiž pohánějí globální oteplování, protože jde do ovzduší víc oxidu uhličitého, než kolik ho příroda stihne znovu pohltit.

10. srpna 2021

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!