19. března 2017 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Děti na Krymu ‚oslavily‘ obsazení Ruskem scénkou. Se samopaly i vztyčením vlajky

Krym si připomínal třetí výročí anexe Ruskem dětským vystoupením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krym si připomínal třetí výročí anexe Ruskem dětským vystoupením. | foto: Rádio svobodná EvropaLidovky.cz

SEVASTOPOL/PRAHA Krymské přístavní město Sevastopol si v sobotu připomenulo třetí výročí anexe poloostrova Ruskem netradičním způsobem. Při jednom z veřejných představení si skupina dětských tanečníků za zvuků písně oslavující ruskou vlajku hraje na vojáky, kteří zápasí o ukrajinský Krym. Taneční vystoupení končí v pozoru u ruské vlajky.

Součástí oslav anexe Krymu, které kromě Sevastopolu probíhaly i po celém Rusku, bylo kontroverzní vystoupení dětských zpěváků a tanečníků, na nějž krátkým videem upozornila na sociálních sítích ruská mutace rádia Svobodná Evropa.

Během představení zazpíval dětský sbor nacionalistickou píseň o ruské vlajce za doprovodu mladých tanečnic v modrých šatech. Následně na scénu přiběhla další skupina dětí, tentokrát v uniformách a s maketami zbraní a pomyslnými granáty vrhanými do publika, která na jevišti přehrála mezinárodně kritizované obsazení ukrajinského Krymu.

V Sevastopolu se podle serveru ABC News sešly na připomínkových akcích anexe, která byla zpečetěna 18. března 2014 po narychlo svolaném referendu, zhruba tři tisíce lidí. Spojené státy i Evropská unie proti Rusku kvůli ní uplatnily hospodářské sankce.

proPavlína Procházková

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz