Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Farizejové! Šmejdi! Solovjov žádá kvůli tankům údery proti německým „nacistům“

Svět

  13:28
Vladimir Solovjov, moderátor ruské televize Rossija 1, reagoval na zprávy, že německý kancléř Olaf Scholz konečně rozhodl o vyslání tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Vyzval k úderům na Německo, aby tamní obyvatelé „věděli, jaké nové nacistické vůdce vychovali a přivedli k moci.“

„Myslím, že je na čase vyslat jasný a rozhodný signál, že Německo považujeme za účastníka konfliktu a že nasazení německých tanků na Ukrajině rozhodně povede k tomu, že budeme považovat německé území, vojenské základny a další objekty za legitimní cíle,“ řekl Solovjov.

„Vy evropští farizejové, vy nacističtí šmejdi!“ vyčetl Západu podporu ukrajinského režimu.

Německo v úterý po dlouhém naléhání spojenců rozhodlo, že pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak dodávky moderních strojů přivítal slovy, že se „pár stovek tanků v rukou našich tankistů“ stane „údernou pěstí demokracie proti autokracii“.

Kyjev o tanky Leopard žádal opakovaně, poprvé už loni v březnu, tedy nedlouho po únorovém napadení Ruskem. Ukrajina doufá, že jí jeden z nejpoužívanějších západních tanků pomůže prolomit ruské linie a dobýt zpět okupovaná území. Zvláště novější verze leopardů je podle odborníků lepší než jakékoliv tanky, kterými disponuje Rusko.

Moderní tanky, typu Challenger 2, chce Kyjevu poskytnout také Británie. Spojené státy pak plánují poslat tanky Abrams.

Autor:

Mohlo by vás zajímat