2. října 2014 11:06, aktualizováno  13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko trestně stíhá velení ukrajinské armády. Jsou to zločinci, tvrdí

Ukrajinští vojáci v okolí města Kramatorsk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci v okolí města Kramatorsk. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko zahájilo trestní stíhání vedoucích činitelů ukrajinských ozbrojených sil v čele s ministrem obrany Valerijem Heletejem a náčelníkem generálního štábu Viktorem Muženkem kvůli údajným zločinům spáchaným na ruskojazyčném obyvatelstvu na východě Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského Vyšetřovacího výboru.

Podle sdělení mluvčího ruského Vyšetřovacího výboru Vladimira Markina je vyšetřování vedeno i proti veliteli 25. brigády ukrajinských ozbrojených sil Olehu Mikasovi a dalším vysoce postaveným vojenským činitelům.

Ukrajinští vojáci ve městě Děbalcevo.
Ukrajinští vojáci v okolí města Kramatorsk.
Ukrajinští vojáci ohledávají zničený tank.
Ukrajinští vojáci při odpočinku.

Heletej a další vysocí vojenští činitelé jsou obviněni, že vydávali rozkazy s cílem "zcela zlikvidovat ruskojazyčné obyvatelstvo na území samozvané Luhanské a Doněcké lidové republiky". Vědomě tím prý porušili normy mezinárodního práva týkající se genocidy.

K TÉMATU:

Na základě jejich rozkazů byly podle výboru v období od 3. července do 5. září ostřelovány Luhansk, Doněck, Slavjansk, Kramatorsk a další města a obce na územních kontrolovaných separatisty. Použity k tomu byly těžké zbraně, včetně raketometů a neřízených střel odpalovaných z bojových letounů.

Podle Vyšetřovacího výboru při tom přišlo o život více než 3000 lidí a přes 5000 utrpělo zranění.

Boj o letiště

V Doněcku mezitím pokračují tvrdé boje ukrajinských jednotek s proruskými separatisty o mezinárodní letiště, a to navzdory klidu zbraní, vyhlášenému už na začátku září. Podle tiskového střediska ukrajinských sil povstalci ráno podnikli další útok s cílem letiště ovládnout, ale byli opět odraženi. Separatisté oznámili, že aktivní fázi bojů o letiště ukončili a letištní objekty nyní už jen "dočišťují".

Mluvčí operace armády na východě Ukrajiny Andrij Lysenko podle listu Ukrajinska pravda v této souvislosti popřel tvrzení vzbouřenců, že už kontrolují dva terminály. Zdůraznil, že neuspěl žádný z jejich středečních útoků. Večerní pokus o přepadení obránců letiště pak prý zaplatili sedmi mrtvými a deseti zraněnými.

VÍCE ZDE:

Jeden z vůdců doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko podle agentury Interfax ve středu večer tvrdil, že povstalci už kontrolují 90 procent letiště a že do konce týdne ovládnou celý objekt. "Dva, nejvýše tři dny a doněcké letiště bude pod naší kontrolou," prohlásil před novináři.

Ve čtvrtek vzbouřenci oznámili, že "aktivní fázi" převzetí kontroly nad letištěm ukončili. "Objekty v areálu letiště se už jen dočišťují," řekl agentuře Interfax povstalecký vicepremiér Andrej Purgin. O plném dobytí mezinárodního letiště ale podle něj bude možné hovořit až poté, co vzbouřenecké oddíly vytlačí armádu do vzdálenosti 15 kilometrů od letiště.

Ostřelování Doněcka pokračuje. Město je pod palbou bez ohledu na klid zbraní,...

Budova doněckého letiště.

"Je to město ve městě, kromě starého a nového terminálu je tam podzemní kryt ze sovětských dob. Možností, jak se skrýt a vést diverzní činnost, je mnoho," řekl Purgin.

Navzdory závazku dodržovat klid zbraní se separatisté útoky na doněcké letiště nijak netají. V minulých dnech oznámili, že do ofenzívy nasadili nová polní děla, dnes ohlásili přísun dalších posil. Letiště v Doněcku, které jako jediné na východě Ukrajiny může přijímat velká dopravní letadla, má pro vzbouřence klíčový význam. Ze stejných důvodů pokračují i boje ve městě Debalceve, které je důležitou železniční křižovatkou.

MERKELOVÁ MLUVILA S PUTINEM

  • Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu opět telefonicky hovořila s Vladimirem Putinem. Podle mluvčího německé vlády sdělila ruskému prezidentovi, že je násilím na jihovýchodě Ukrajiny vážně znepokojena, a připomněla mu odpovědnost Ruska za mír. Moskva by podle ní měla využít svého vlivu na proruské separatisty a zajistit, aby vyhlášené příměří začalo skutečně platit.
  • Merkelová také vyjádřila naléhavé přání, aby rusko-ukrajinská hranice byla monitorována, například pracovníky mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ti by prý mohli sehrát také důležitou roli při plánovaných komunálních volbách v Doněcké a Luhanské oblasti.
Německá kancléřka Angela Merkelová hovoří s ruským prezidentem Vladimirem...

Německá kancléřka Angela Merkelová promlouvá s ruským prezidentem Vladimirem...

  • Podle mluvčího spolkové vlády Steffena Seiberta ruský prezident Merkelové řekl, že její znepokojení z vývoje situace na Ukrajině sdílí.
  • Podle Kremlu se politici v rozhovoru iniciovaném německou stranou shodli mimo jiné na důležitosti stažení těžkých zbraní z bojů. Měly by tak podle nich učinit obě strany. Putin prý rovněž zdůraznil nutnost zastavení údajných útoků na civilisty ze strany ukrajinských vládních jednotek.
Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.