Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CIA chce verbovat agenty v Rusku, cílí na elity znechucené válkou

Svět

  14:01
Ústřední zpravodajská služba chce rekrutovat špiony z řad ruských vojenských představitelů, oligarchů a podnikatelů nespokojených s válkou, kterou Rusko vede na Ukrajině, řekl šéf operací CIA David Marlowe. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

„Ještě den před invazí byl Putin na vrcholu,“ prohlásil David Marlowe během svého prvního veřejného vystoupení od nástupu do funkce náměstka ředitele CIA pro vedení operací. Ruský prezident měl podle něj do začátku války stále možnost tlačit na Ukrajinu, ovlivňovat NATO a předvádět, že Rusko je stále významná velmoc.

„Všechno z toho promrhal,“ zhodnotil dosavadní výsledek ruské agrese muž, který v americké tajné službě pracuje přes třicet let. Od loňska má na starosti verbování zahraničních agentů, jeho tým cílí na představitele cizích vlád i příslušníky teroristických organizací.

Není proto divu, že své vystoupení na akademické půdě využil k poselství směřované pro ruské publikum. „Hledáme ve světě Rusy, kteří jsou (invazí na Ukrajinu) stejně znechucení jako my, a jsme otevření spolupráci,“ uvedl Marlowe v projevu na Univerzitě George Masona ve státě Virginie.

Tvrzení o možném náboru agentů z řad nespokojených ruských vojenských důstojníků, podnikatelů, Rusů, kteří ze země uprchli, a oligarchů, jejichž majetek se ztenčil v důsledku sankcí, již v minulosti zazněla od bývalých představitelů CIA.

Evropské vlády od počátku ruské invaze na Ukrajinu vyhostily stovky ruských diplomatů podezřelých ze špionáže a zatkly přinejmenším dva nelegální agenty z Ruska. Kreml zároveň nařídil omezit přítomnost diplomacie Spojených států na území Ruska a výrazně tím omezil možnosti americké špionáže, píše WSJ.

„Přibližně 400 ruských zpravodajských důstojníků působících pod diplomatickým krytím bylo podle posledních údajů vyhoštěno ze země,“ uvedl v červenci šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore a dodal, že ruská špionáž v Británii tím byla podle jeho odhadů snížena o polovinu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat