Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hranice jsme zatím nezavřeli, tvrdí Kreml. Přiznal chyby při mobilizaci

Svět

  14:10aktualizováno  16:38
Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do zahraničí po ohlášení částečné mobilizace v zemi. V pondělí to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Několik ruských médií ale upozornilo, že pohraničníci na ruských letištích dostali seznamy lidí, na něž se vztahuje mobilizace, a kontrolují podle nich muže v branném věku.

„Nic o tom nevím. V tuto chvíli nepadlo žádné rozhodnutí,“ řekl Peskov na tiskové konferenci v odpovědi na dotaz, zda Rusko uzavře hranice, nebo v některých regionech vyhlásí stanné právo.

V médiích se ale množí zprávy, že se muži, kteří se pokoušejí z Ruska odletět, setkávají s přísnějšími kontrolami.

Nejmenované zdroje ruského portálu The Bell z leteckého průmyslu uvedly, že na seznamech rozeslaných na letiště jsou lidé, na jejichž jména úřady vypsaly předvolání k odvodové komisi nebo povolávací rozkazy.

Takový seznam podle informací serveru Fontanka.ru dostala například pohraniční služba na petrohradském letišti Pulkovo. Obdržení podobného soupisu potvrdilo i letiště v sibiřské Ťumeni.

Ruští rekruti sedí v autobuse poblíž vojenského náborového střediska v Krasnodaru. (25. září 2022)

Peskov také řekl, že by měly být napraveny všechny chyby, které při odvodech nastaly. O povaze těchto chyb se ale přesněji nezmínil. „Jsou případy, kdy byl dekret ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci porušen,“ uvedl. Zřejmě šlo například o chybně podaný povolávací rozkaz.

Putin minulou středu nařídil v Rusku částečnou mobilizaci, která by se měla týkat asi 300 tisíc lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi. Podle agentury AFP se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky zcela nezkušení lidé včetně studentů.

Odpor proti mobilizaci vyvolal protesty v řadě ruských měst a regionů a několik incidentů na vojenských komisariátech. I někteří prokremelští činitelé kritizovali údajné zmatky, které mobilizaci doprovázejí.

Sociální sítě v posledních dnech zaplavily snímky dlouhých kolon na ruských hraničních přechodech a přeplněných letišť.

Opoziční ruský list Novaja Gazeta v neděli s odkazem na zdroj z Kremlu napsal, že z Ruska od vyhlášení částečné mobilizace uprchlo přes 260 tisíc mužů. Představitelé bezpečnostních složek a silových ministerstev podle deníku navrhovali uzavřít hranice.

Autoři: ,

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Mohlo by vás zajímat