Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Putin kvůli Ukrajině zuří, kam až může zajít?‘ Američané tvrdí, že ruský vůdce ztratil kontakt s realitou

Vladimir Putin při projevu k národu. foto: Reuters

Už šestý den Ukrajinci odolávají ruským invazivním silám. Pomalý postup armády podle amerických zpravodajců údajně vyvolává u ruského prezidenta Vladimira Putina neobvyklé výbuchy vzteku. Bývalý vysocí představitelé tajných služeb veřejně naznačují, že Putin ztratil kontakt s realitou. Američané se ale zároveň obávají, kam až bude šéf Kremlu ochoten zajít.
  0:59

Stanice NBC s odvoláním na své zdroje z amerických výzvědných služeb tvrdí, že USA mají k dispozici věrohodné informace o Putinovývu hlubokém zklamání. Neobvyklými výbuchy hněvu údajně míří na členy svého vnitřního kruhu.

Estonský europoslanec a bývalý šéf estonských tajných služeb Riho Terras s odvoláním na ukrajinské zpravodajce napsal na Twitteru, že Putin „zuří“, neboť čekal, že válka bude snadná a skončí do čtyř dnů. Rusové údajně nemají na delší kampaň prostředky. Informaci nelze ověřit.

Pozorovatelé se shodují, že bývalý agent KGB a šéf ruské zpravodajské služby FSB byl doposud znám tím,  jak se choval chladně a jak pečlivě dbal na to, aby nenechal své myšlenky a emoce příliš proniknout na veřejnost. Jeho současné jednání, kdy prudce útočí na Ukrajinu jako na nacistický stát, který nespravedlivě uzmul Rusku území, proto nechápou. 

Podle bývalé americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové byl Putin vždy „chladný a vypočítavý“. Nyní se jí ale zdá „nevyrovnaný“. Podle ní sestupuje do temných hlubin „něčeho, co osobně nikdy před tím neviděla“.

„Už to není ten chladnokrevný diktátor s jasnýma očima, jakým byl v roce 2008,“ řekl bývalý ředitel CIA John Brennan. Podobného názoru je i jiný bývalý nejvyšší představitel výzvědných služeb, bývalý šéf národní rozvědky James Clapper. „Putin je zjevně naštvaný, izolovaný a nepříčetnější, než jsem kdy u něho viděl,“ uvedl. „Jeho projevy a komentáře jsou pro něj opravdu netypické. Vždycky jsem si myslel, že je chladný a pragmatický, ale očividně ho jeho emoce přemáhají.“

Podle kanálu CNN se v americké zpravodajské komunitě nyní usilovně řeší otázka psychické stability šéfa Kremlu. Republikánský senátor Chuck Grassley, který se účastnil informativní schůzky se zástupci zpravodajských služeb v Senátu, potvrdil, že přišla řeč na Putinův mentální stav, ale odmítl sdělit podrobnosti. On sám se ale obává, že Putin není duševně v pořádku.

„Starý Putin byl chladnokrevný, ale vypočítavý zabiják. Tento nový Putin je dokonce mnohem nebezpečnější,“ napsal senátor a člen zpravodajské výboru Marco Rubio, s možným náznakem toho, co se probíralo na senátní schůzce. „Bylo by chybou předpokládat, že tento Putin bude reagovat stejným způsobem, jako tak činil pět let zpátky“.

 „Putin je zcela izolován, částečně kvůli covidu,“ cituje CNN nejmenovaný americký zdroj obeznámený s informacemi tajných služeb. „Nyní je v podstatě sám, úplně odříznutý od většiny svých poradců, i geograficky izolovaný. Mluví s ním jedině patolízalové, kteří jen přiživují jeho zášť“. Tajné služby se domnívají, že Putin nevnímá už ani oligarchy, kteří tradičně hráli klíčovou roli v jeho rozhodováních a kteří jsou nyní silně poškozeni sankcemi uvalenými na Rusko Západem.

Kam až Putin zajde?

Američané se obávají, že sílící Putinův hněv s průběhem vojenské kampaně může způsobit, že Rusové na Ukrajině se budou uchylovat k stále drastičtějším krokům. „Frustrace z nedostatečného pokroku v Kyjevě by mohla vyústit v přehodnocení jejich taktiky,“ podotkl jeden zdroj obeznámený s hodnocením zpravodajských služeb s tím, že Rusové mohou aplikovat agresivnější metody včetně mnohem nemilosrdnější bombardovací kampaně, než je ta dosavadní.

27. února 2022

„Další fází může být taktika spálené země, kterou jsme viděli v Čečensku a Sýrii, což by znamenalo mnohem více smrti a zkázy,“ řekl Alexander Vershbow, bývalý velvyslanec v Rusku a bývalý náměstek generálního tajemníka NATO. Během rusko-čečenské války Rusové masivně bombardovali hlavní město Grozný, proměnili jeho velkou část v trosky a zabili desetitíce civilistů.

Američané se nyní táží, zda mohli nějakým způsobem válce zamezit. Podle Clappera bylo chybou administrativy Baracka Obamy, v níž sám působil, že nevystupovala vůči Putinovi tvrději a nezavedla přísnější sankce po anexi Krymu.

Administrativa Joe Bidena ve spolupráci s EU zavedla mnohem drastičtější sankce než Obama. Experti se ale obávají, že místo aby Putina od eskalace odradili, mohou jej ještě zatvrdit. „Obávám se, že ho stavíme do pozice, kdy nemá co ztratit,“ myslí si specialista na kyberbezpečnost Dmitrij Alperovich.

Strach především vyvolávají náznaky, že Putin se nebude zdráhat použít jaderné zbraně. Ještě před zahájením invaze varoval, že pokud se Západ zapojí do konfliktu „následky budou takové, jaké jste neviděli v celé své historii.“ Putin v pondělí nechal zavést „zvláštní režim“ u sil jaderného odstrašování, přičemž Západ označil za „impérium lží“. 

Autor: