Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krym se kvůli Kachovce bojí vyschlého kanálu, hrozí ekologická katastrofa

Svět

  15:48aktualizováno  18:55
Zničení přehrady Nová Kachovka na jižní Ukrajině způsobilo, že v kanálu, kterým proudí voda na poloostrov Krym, je „drasticky méně“ vody. Odpoledne to prohlásil Kreml, jenž se s Kyjevem z destrukce hráze vzájemně viní. Hladina přehrady nyní klesá rychlostí 15 až 20 centimetrů za hodinu. Podle ukrajinských představitelů v jižní deltě Dněpru hrozí ekologická katastrofa.

„Ukrajina útok podnikla s cílem připravit Krym o sladkou vodu,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Poloostrov od loňského února opět získává velkou část potřebné vody z Dněpru skrze Severokrymský kanál, jenž byl od ruské anexe Krymu v roce 2014 odstřižený.

„Hladina vody v nádrži v současnosti klesá, a proto se dodávky vody do kanálu drasticky snižují,“ dodal Peskov. Podle něho Kreml „podnikl razantní kroky k zajištění zásobování Krymu vodou ještě před obnovením kanálu“.

O výbuchu na okupované Kachovské přehradě ráno informovala ukrajinská armáda. Podle ní hráz Rusko odpálilo na dálku. Moskva zničení přehrady ale přisoudila ukrajinským silám, které podle ní hráz ostřelovaly.

Voda vytékající z protržené hráze zaplavuje rozsáhlé území podél dolního toku Dněpru. Ukrajinská prokuratura uvedla, že evakuaci potřebuje 40 tisíc lidí, ale kvůli ruské okupaci může Kyjev evakuovat jen 17 tisíc.

Podle generálního ředitele ukrajinské hydroelektrárenské společnosti Ukrhidroenerho Ihora Syroty existují dva scénáře ohledně vody v přehradě. Podle prvního do tří nebo čtyř dní v přehradě nezůstane žádná voda. Nyní podle něj hladina klesá rychlostí 15 až 20 centimetrů za hodinu. Ve druhém scénáři hladina vody v přehradě klesne na zhruba tři metry.

Severokrymský kanál je 402,6 kilometru dlouhý vodní kanál na Ukrajině, který přivádí vodu z Dněpru na poloostrov Krym. Byl postavený v letech 1961 až 1971.

Agentura Reuters připomíná, že návrat vody na Krym v důsledku invaze na Ukrajinu loni opěvoval prezident Vladimir Putin, podle kterého museli ruští vojáci „zpřístupnit Krymu vodu“. Většina vody přitékající kanálem se využívá v zemědělství a průmyslu. Pětina je určena na pitnou vodu.

Ruskem dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov v úterý na Telegramu uvedl, že zásobování poloostrova vodou není bezprostředně ohroženo a nehrozí žádné záplavy. „Existuje ale riziko, že se kanál stane mělčím, což je událost, která by mohla časem snížit zásoby vody,“ podotkl.

Podle Aksjonova jsou prozatím krymské nádrže s vodou naplněny z 80 procent a v kanálu je na 40 milionů metrů krychlových vody. „Pitné vody máme více než dost. Probíhá úsilí o minimalizaci ztrát vody v kanálu,“ řekl.

Ohrožení dodávek vody vyloučil také šéf ruské správy Sevastopolu Michail Razvožajev. „Poškození Kachovské vodní elektrárny dodávky vody do města neovlivní. Sevastopol využívá vlastní nádrž, zásoby vody jsou na maximu a existují také rezervní zdroje zásobování,“ uvedl.

Ruskojazyčný portál BBC v souvislosti s těmito tvrzeními píše, že se ruští představitelé „předhánějí ve vysvětlování“, jak události na Kachovce nebudou mít na Krym žádný vliv. Podle korespondenta BBC se ale poloostrov velmi pravděpodobně opět ocitne bez vody.

V ohrožení je úroda i cenný ekosystém

Šéf ukrajinského parlamentního výboru pro zemědělskou politiku Oleksandr Hajdu uvedl, že po destrukci přehrady je v ohrožení úroda v ukrajinské Chersonské, Záporožské a Dněpropetrovská oblasti, které vodu z nádrže používaly k zavlažování. Trojici regionů často postihují sucha.

„Vyhození Kachovky do povětří je teroristický čin, který představuje hrozbu pro mezinárodní potravinovou bezpečnost. Důsledky jsou velmi citelné pro naše zemědělce, poněvadž zavlažovat půdu ve třech regionech, které závisí na Kachovské vodní elektrárně, je nyní nemožné. Tyto oblasti dodávají naše zemědělské produkty do celého světa, “ prohlásil.

Ukrajinští představitelé hovoří také o ekologické katastrofě. Ekolog Vladislav Balinskij z oděské organizace Zelený list uvedl, že v důsledku protržení přehrady byl „fakticky zničen unikátní ekosystém rozprostírající se mezi městem Nova Kachovka a ústím Dněpru a Bugu do Černého moře“.

Podle Balinského jde o asi 80 tisíc hektarů chráněného přírodního území spadajícího pod národní park Nižnodniprovskyj.

Ekolog popsal, že voda spláchne stepní oblasti a zatopí stovky ostrůvků s unikátními lužními lesy, lužními loukami i s celou jejich faunou. Zahynou podle něj stovky živých organismů, z nichž 71 živočišných a 32 rostlinných druhů figuruje na červeném seznamu ohrožených druhů.

Jaderná elektrárna má velkou chladicí nádrž

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi v úterý odpoledne uvedl, že bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zatím není po zničení Kachovské přehrady v ohrožení.

Podle Grossiho sice hladina vody v přehradě kontinuálně klesá, což časem znemožní její čerpání pro elektrárnu, zařízení ale disponuje vlastní velkokapacitní chladicí nádrží, která by měla umožnit dodávku vody na chlazení nejméně na několik dalších měsíců.

„Hladina přehrady byla v 8:00 místního času ve výšce 16,4 metru. Pokud se sníží pod 12,7 metru, pak už ji nebude možné dál čerpat,“ stojí v prohlášení.

Šéf ruské okupační správy Záporožské oblasti Jevgenij Balickij v úterý odpoledne podle agentury TASS uvedl, že hladina klesla o 2,5 metru. Podle něj se ale očekává, že se bude dál snižovat a poklesne až o sedm metrů.

Podle MAAE se nyní snaží Záporožská elektrárna, která leží v bezprostřední blízkosti přehrady, své chladicí systémy naplnit na maximum. „Je nezbytné, aby chladicí nádrž zůstala nepoškozená... Vyzývám všechny strany, aby zajistily, že se neučiní nic, co by ji narušilo,“ doplnil Grossi.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.