Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stali se separatisty. Kaliningradští jsou bez velitele, odmítají jít na zteč

Svět

  18:40
Zmobilizovaní Rusové z Kaliningradské oblasti zveřejnili video, ve kterém prosí o pomoc gubernátora. Z jednotky územní obrany se po několika přemístěních stala pěchota separatistické Doněcké lidové republiky, velení je ale daleko a prakticky nekomunikuje. Členové uskupení proto odmítli útočit, nechtějí být „potravou pro děla“.

„Apelujeme na gubernátora Kaliningradské oblasti, aby přijal některé konkrétní kroky, protože jsme doslova zabíjeni,“ říká jeden ze členů jednotky ve videu. Všichni jsou v kuklách, aby se nedali identifikovat. Muži z Kaliningradu byli povoláni při částečné mobilizaci v říjnu loňského roku. Patřili k jednotkám územní obrany, v průběhu měsíců se několikrát přemístili.

Oddíl je v současnosti v Doněcké oblasti. „Náš prapor byl předán Doněcké lidové republice a přejmenován z územní obrany na pěchotu, tedy stormtroopery,“ říká muž ve videu. Jednotka podle něj neodmítá plnit úkoly, na útok ztečí však prý připravena není.

Uvádí, že velení s jednotkou prakticky nekomunikuje a je daleko. Útok v Doněcké oblasti muži hromadně odmítli. „Útok by byl nerozumný, byli bychom jen potravou pro děla,“ zdůvodnil člen jednotky. „Příště už nebudeme schopni se bránit,“ dodal.

Právě v Doněcké oblasti se v posledních měsících odehrávají líté boje. Ukrajinské jednotky čelí sílícímu tlaku v Bachmutu, který je pro Rusko strategickým cílem. Moskva tak do prvních linií vysílá i méně zkušené rekruty. Američtí představitelé už v minulosti uvedli, že ruský prezident Vladimir Putin je pro vítězství na Ukrajině ochoten obětovat až stovky tisíc ruských vojáků.

Případy, kdy se celé jednotky bouří proti tomu, v jaké jsou situaci, jsou časté. Vesměs se vojáci neohrazují proti boji proti Ukrajině jako takovému. Stěžují si však na neschopnost svých velitelů vést bitvy úspěšně a vůbec nejčastější jsou stížnosti na nedostatečné vybavení.

Množí se například případy, kdy se musejí rekruti většinu materiálu kupovat sami.

Autor: