Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalý kancléř Schröder jedná s Putinem v Moskvě. Mandát německé vlády ale nemá

Gerhard Schröder v roce 2018 v Ankaře foto: AP

Gerhard Schröder vyrazil na vlastní pěst do Moskvy, aby tam údajně jednal o mírovém řešení války na Ukrajině. Bývalý německý kancléř za sociální demokracii se netají blízkými vazbami na Kreml. Pro německou vládu je to podle médií šok. Poslední týdny Schrödera vyzývá, aby invazi odsoudil a vzdal se funkcí v ruských státních firmách. Exkancléř dříve volal po udržení vztahů s Ruskem.
  16:22

Bývalý německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder je znám blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V Moskvě údajně se šéfem Kremlu jednal o řešení konfliktu na Ukrajině. Avšak bez mandátu vlády. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na své zdroje informoval portál Politico. 

Deník Bild k tomu napsal, že Schröder odjel do Moskvy bez koordinace s německou vládou a bez toho, aby informoval domovskou sociální demokracii (SPD). Bývalý kancléř, který je s ohledem na své současné angažmá v ruských podnicích v podstatě Putinovým zaměstnancem, není v Rusku jako německý politický vyslanec, dodal list.

Schröder dosud ruskou invazi komentoval prohlášením na sociální síti LinkedIn, ve kterém napsal, že se obě strany, tedy Rusko i Západ, dopustily chyb, což ale Moskvu neopravňuje k tomu, aby na obranu svých bezpečnostních zájmů nasadila vojenské prostředky. O tvrdých sankcích uvedl, že je třeba předejít zpřetrhání zbývajících politických, hospodářských a společenských vazeb mezi Ruskem a Evropou.

Portál Politico uvedl, že návštěva Moskvy navazuje na Schröderův rozhovor s neupřesněným ukrajinským politikem v Istanbulu. Tento politik, jehož funkci server neupřesnil, byl součástí ukrajinské delegace pro mírové rozhovory s Ruskem.

V turecké Antalyi se ve čtvrtek sešli ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Jednání ale žádný výsledek nepřineslo, a to ani v otázce příměří.

Ekonomické vazby na Rusko

Trnem v oku jsou pro mnoho Němců a především pro sociální demokracii především funkce, které Schröder zastává v ruských firmách. Působí totiž ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG. 

Tyto podniky spravují plynovody vedené Baltským mořem, které spojují Rusko a Německo. Zatímco plynovod Nord Stream je v provozu, spuštění produktovodu Nord Stream 2 Německo zablokovalo. Schröder je činný také v ruské státní energetické společnosti Rosněfť, nabídku má i z ruského státního plynárenského podniku Gazprom.

SPD na konci února Schrödera dopisem vyzvala, aby z ruských firem odstoupil. Někdejší kancléř na to dosud nereagoval. Konkrétní lhůtu však nedostal. Jihokorejská manželka bývalého kancléře Kim So-jon na sociálních sítích vyjádřila rozhořčení, jakému tlaku je její muž vystaven. Také uvedla, že se na Schrödera mnozí obracejí, zda by mohl pomoci s vyjednáváními.

Autoři: ,