Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Porušení mezinárodního práva, reaguje Západ na Putinův projev. Zlu se nemá ustupovat, zní z Česka

Ruský prezident Vladimir Putin foto: Reuters

Rozhořčené ohlasy vyvolal projev prezidenta Vladimira Putina v ruské státní televizi k situaci na Ukrajině. Britský premiér Johnson řekl, že ruské uznání separatistických republik je porušením mezinárodního práva. Zároveň zmínil, že má k dispozici rozsáhlý balíček sankcí. Biden se chystá zakázat Američanům ekonomické styky s donbaskými republikami. Fiala uvedl, že Česko stojí za Ukrajinou.
  21:10aktualizováno  23:34

Americký prezident Joe Biden brzy podepíše exekutivní nařízení zakazující Američanům investovat v separatistických regionech na východě Ukrajiny nebo zde obchodovat. Sdělil to Bílý dům poté, co ruský prezident Vladimir Putin učinil kroky k uznání nezávislosti dvou takzvaných lidových republik na Donbasu. 

Bidenova kancelář zároveň ohlásila další odvetné kroky a uvedla, že tyto reakce nespadají mezi sankce připravované pro případ ruského vpádu na Ukrajinu.

Proruští separatisté oslavují nezávislost Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky, kterou podepsal ruský prezident Vladimir Putin. (21. února 2022)

„Prezident Biden brzy vydá exekutivní příkaz, který zakáže nové investice, obchod a financování v podání amerických osob do nebo z ukrajinských regionů DNR a LNR, případně v nich,“ uvedla mluvčí Jen Psakiová za použití anglických zkratek pro dvě neuznávané republiky. „Tento exekutivní příkaz také poskytne pravomoc uvalit sankce na jakoukoli osobu odhodlanou operovat v těchto částech Ukrajiny,“ pokračuje Bílý dům.

Zároveň avizoval, že brzy přijdou další opatření související s dnešním krokem Ruska. Veškeré tyto reakce jsou přitom doplňkem k „rychlým a tvrdým ekonomickým sankcím, které jsme připravovali ve spolupráci se spojenci a partnery pro případ, že by Rusko opět vtrhlo na Ukrajinu“.

„Unie bude reagovat sankcemi proti ruskému uznání nezávislosti ukrajinských regionů. Ruský krok je křiklavým porušením mezinárodního práva stejně jako minských dohod,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v prohlášení uvedlo, že důrazně odsuzuje rozhodnutí Ruské federace o uznání nezávislosti tzv. Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Jde o zjevné porušení Charty OSN, Minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994. Po nezákonné okupaci a anexi Krymu v roce 2014 jde o další krok, kterým Ruská federace dlouhodobě pošlapává základní principy mezinárodního práva a své vlastní závazky týkající se územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil poznamenal, že podporou Ukrajiny Češi brání i sami sebe.

Vít Rakušan připodobnil situaci na Ukrajině k „bratrské pomoci“ v Československu v roce 1968.

Senátor Pavel Fischer řekl, že z pohledu mezinárodního práva se jedná o invazi.

Tomáš Zdechovský uvedl, že rozhodnutí o uznání Luhanské a Doněcké republiky je absolutně nepřijatelné. A zlu se nemá ustupovat.

„Rozhodnutí Ruska uznat samozvané „republiky“ je konečným odmítnutím dialogu a křiklavým porušením mezinárodního práva. Je to čin agrese proti Ukrajině, na který je nutno jednoznačně odpovědět formou okamžitých sankcí,“ řekla polský premiér Mateusz Morawiecki.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve své reakci na Twitteru vzpomněla na Václava Havla, který se zasloužil o vstup Česka do NATO. Bez něj bychom podle ní byli ve stejném ohrožení jako Ukrajinci.

Premiér Petr Fiala uvedl, že Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou.

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Putinovo uznání separatistických republik na východě Ukrajiny je snahou o obnovení Sovětského svazu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že NATO podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Vyzval Moskvu, aby přestala přiživovat konflikt a zvolila diplomacii.

Ukrajinský velvyslanec v Česku Yevhen Perebyinis poděkoval české veřejnosti a zdejším politikům za podporu Ukrajiny. Upozornil, že nyní v Kyjevě zasedá ukrajinská Bezpečnostní rada.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat