Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvMluvčí Kremlu uvedl, že Rusko je stále otevřené diplomatickému řešení a setkání prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem je pořád možné. Peskov dále prohlásil, že neví, zda jsou na Donbasu ruské jednotky. Doufá, že uznání samozvaných povstaleckých republik pomůže uklidnit situaci. Na otázky ruských i zahraničních novinářů, jestli Doněcká lidová republika (DNR) má nárok například i na strategický přístav Mariupol, odmítal přesně odpovědět.
Vůdce DNR nicméně řekl, že Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti, tedy včetně území, které separatisté nyní nekontrolují. „Otázka hranic není jednoduchá, rozhodne se o ní později,“ řekl Denis Pušilin ruské státní televizi. Vůdce Luhanské lidové republiky se zatím k této věci nevyjádřil.
Moskva ráno nejprve tvrdila, že na diskuse o přesném vymezení hranic Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, jejichž nezávislost v pondělí uznal dvojicí výnosů Putin, je příliš brzy.
Její postoj se změnil krátce po poté, co prezidentovo rozhodnutí před úterním polednem potvrdily obě komory ruského parlamentu.
Ačkoli ruský senátor Andrej Klimov už v pondělí uvedl, že Moskva uzná nezávislost dvou povstaleckých republik v Donbasu v jejich současných hranicích, šéf výboru ruské Dumy pro záležitosti SNS Leonid Kalašnikov v úterý ráno prohlašoval, že obě separatistické republiky budou nejspíše uznány v původních hranicích Doněcké a Luhanské oblasti.
Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny a dohromady mají zhruba 53 tisíc kilometrů čtverečních, to odpovídá asi 70 procentům rozlohy Česka. Proruští separatisté ovládají přibližně třetinu tohoto území. Zbytek včetně strategicky významného přístavního města Mariupol je pod kontrolou ukrajinských vládních sil.