Ukrajinské jednotky ruskou obranu překvapivě prorazily v úterý a poté obsadily několik kurských vesnic, což podle agentury Bloomberg představovalo první „napadení“ Ruska armádou jiné země od druhé světové války.
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov ve středu prezidenta Vladimira Putina informoval o tom, že se pokrok ukrajinských sil podařilo zastavit a že je zatlačí zpět k hranici. Podle agentury Reuters se to ale zatím nepodařilo.
Tomu by odpovídala i dvojice pátečních kroků Moskvy - vyslání dalších jednotek a vyhlášení nouzové situace federálního charakteru. To znamená, že pro řešení problémů lze využít síly a prostředky z celého Ruska a že lze také uvolnit peníze z federálního rozpočtu pro platby občanům.
Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov již ve středu vyhlásil v celém regionu nouzový stav, což místním úřadům mimo jiné umožnilo omezit přístup do některých lokalit. Smirnov zároveň prohlásil, že v pohraničí je „složitá operační situace“.
Ruské ministerstvo obrany také informovalo, že ruští vojáci nadále odráží pokusy o průnik do tohoto regionu u hranic s Ukrajinou. Místní ruské úřady ale uvedly, že se bojuje i několik desítek kilometrů od jaderné elektrárny u města Kurčatov.
Ministerstvo poprvé připustilo, že boje pokračují na okrajích okresního města Sudža, když v situačním přehledu uvedlo, že ruská vojska palbou ničí ukrajinskou živou sílu a techniku mimo jiné „na západním okraji Sudži“. Dříve ministerstvo o bojích ve městě neinformovalo, povšiml si server Meduza, působící v lotyšském exilu.
V pátek Reuters napsal, že se mu podařilo ověřit jedno z videí z Kurské oblasti, které se šíří na sociálních sítích. Je na něm vidět zhruba 15 vyhořelých nákladních aut ruské armády podél silnice. Útok na kolonu se odehrál o čtvrteční noci u vsi Okťabrskokoje, která leží asi stovku kilometrů od Kurska, píše server Defence24, podle kterého lze předpokládat, že zabito či zraněno bylo přinejmenším několik desítek vojáků.
Kvůli vpádu muselo své domovy opustit několik tisíc Rusů. Putin, který v únoru 2022 odstartoval válku proti Ukrajině, jim přislíbil 10 000 rublů (asi 2670 Kč) jako odškodné.
Server The Moscow Times, nedávno zakázaný ruskými úřady, napsal, že ukrajinský vpád do Kurské oblasti, který pokračuje čtvrtým dnem, šokoval ruskou armádu a Kreml. Anonymní zdroje z vládního aparátu podle portálu tvrdí, že Putin „ztrácí nervy“ a že ukrajinská operace je vnímána jako „silná facka prezidentovi“. Neschopnost zahnat nepřítele zpět za hranice podle něj svědčí, že „takto si nepočíná země, jistá si svým vítězstvím“.
Zatímco náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov ve středu hovořil o tom, že Ukrajinci nasadili do útoku tisícovku mužů, z nichž skoro třetinu Rusové mezitím vyřadili z bojů, The Moscow Times poukázaly na reportáž časopisu Forbes, podle které v Kurské oblasti nyní operují tři ukrajinské brigády, každá s více než 2000 vojáky: 22. a 88. mechanizovaná brigáda a 80. výsadková brigáda. A ty jsou podporovány dělostřelectvem, drony a protileteckou obranou.
„Každou hodinou je jasnější, že to, co se děje v Kursku, není výpad, ale skutečná invaze. To, že Ukrajinci do této invaze vkládají značné zdroje, samozřejmě nezaručuje její úspěch. V invazní zóně by mohlo být 10 000 ukrajinských vojáků. Ruské severní seskupení sil, které bojuje podél hraničního pásma, má kolem 48 000 vojáků,“ napsal Forbes.
The Moscow Times s odvoláním na analytiky usuzuje, že cíle ukrajinské operace jsou spíše propagandistické, protože těžiště války spočívá v Donbasu na východě Ukrajiny. Nicméně jeho zdroje nevylučují, že „debakl“ v Kurské oblasti poznamená kariéru generála Gerasimova, který více než 12 let vede generální štáb a od loňského ledna velí ruským vojskům na Ukrajině.
Ruská rozvědka věděla, že ukrajinská armáda má v záloze 14 dobře vycvičených brigád, což by stačilo k dobytí Kursku, řekl serveru Novaja gazeta Jevropa nejmenovaný zdroj z ruské armády. Ukrajina podle něj využila toho, že běloruský vůdce stáhl svá vojska od hranic s Ukrajinou, a tak Kyjev mohl do útoku na Rusko vrhnout síly, které do té doby stály u hranic s Běloruskem.
Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.