Ukrajinský generální štáb ve své ranní svodce informoval, že nejtvrdší boje se stejně jako v minulých dnech soustředí v oblasti Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky.
Rusové za uplynulý den podnikli šest raketových útoků na Slavjansk, Záporoží a Kosťantynivku, skoro šedesátkrát zaútočili ze vzduchu a téměř stokrát z raketometů, uvedl ráno Kyjev. Podle vedení armády při útocích utrpěli zranění civilisté, byly poničeny obytné domy i další civilní infrastruktura. Informace zveřejněné ukrajinskou armádou nelze nezávisle ověřit.
„Za noc nás čtyřikrát ostřelovali. Ruská armáda se zamířila na Nikopolský okres, útočila na Nikopol, Červonohryhorivku a na Marhanec,“ uvedl šéf vojenské správy v Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu. Dodal, že zasažená místa prohlížejí záchranáři.
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že ukrajinské jednotky podnikly na soledarském frontovém úseku 26 útoků za účasti tisícovky vojáků, 40 tanků a další vojenské techniky. „Všechny útoky ukrajinských ozbrojených sil byly odraženy. K žádnému průlomu v obraně ruských jednotek nedošlo,“ zopakoval Konašenkov tvrzení, které jeho ministerstvo vydalo také ve čtvrtek. Soledar leží asi deset kilometrů severně od Bachmutu.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě o situaci na Ukrajině píše, že ukrajinským vojákům se zřejmě podařilo na některých místech v Bachmutu prolomit ruské linie. Ruské ministerstvo obrany však ve čtvrtek večer takové zprávy popíralo a uvádělo, že situaci kolem tohoto města, o které obě znepřátelené strany už měsíce vedou vysilující boje, má pod kontrolou.
Podle ISW skutečnost, že Rusko nasadilo na křídlech kolem Bachmutu jednotky „nízké kvality“, může svědčit o tom, že Moskva vzdala cíl obklíčit v těchto místech významné počty ukrajinských vojáků.
Americká televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády a západního činitele píše, že Ukrajinci zahájili přípravné operace před očekávanou protiofenzivou. Spočívají v útocích na sklady zbraní nepřítele, centra velení nebo na dělostřelecké systémy. Jde o běžný postup prováděný před velkými operacemi, uvádí CNN.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že armáda jeho země pro protiofenzivu potřebuje „ještě trochu času“. Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvPřijeďte se podívat, píše Prigožin Šojguovi
Jednotky ukrajinské armády postoupily u Bachmutu o dva kilometry a ruský postup ve městě a jeho okolí se zastavil, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Postup ukrajinských sil na některých úsecích fronty v oblasti Bachmutu již ve středu ohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.
„Naši obránci postoupili o dva kilometry na bachmutském úseku fronty. Tento týden jsme neztratili u Bachmutu jedinou pozici,“ napsala na Telegramu Maljarová.
Ukrajinské síly se podle ní stále soustředí na obranu, která však zahrnuje protiútoky a „aktivní operace“. „Přestože je nepřítel silný, naši obránci mu nedovolují postupovat a někdy zatlačují nepřítele zpět,“ uvedla s tím, že tuto podobu mají boje na východě Ukrajiny již několik měsíců měsíců. „To je vše. Nic jiného se neděje,“ dodala.
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil dopis adresovaný ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, v němž tvrdí, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt.
Zároveň připustil, že Ukrajinci podnikli „řadu úspěšných útoků“ na křídlech bachmutské fronty, která brání jednotky pravidelné ruské armády.
„Žádám vás, abyste se dostavil na území Bachmutu, které je pod kontrolou ozbrojených sil Ruské federace, a sám zhodnotil situaci,“ vzkázal Šojguovi Prigožin, který ruské ministerstvo obrany dlouhodobě kritizuje za nedostatečné dodávky munice.