Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Odlákali jsme Rusy a zhatili jim ofenzivu, tvrdí protiputinovští legionáři

Proukrajinské ruské dobrovolnické jednotky informují o svých průnicích na ruské pohraniční území Belgorodské a Kurské oblasti. (21. března 2024) foto: Profimedia.cz

Ruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny tvrdí, že díky svým nedávným vpádům z ukrajinského území do ruského pohraničí pomohli předejít eskalaci bojů na ukrajinské frontě. Rusko nicméně oznámilo dobytí vesnice Toneňke v Doněcké oblasti. Ukrajinci naopak uváděli, že mimo jiné právě u této obce se jim povedlo ruské útoky odrazit.
  16:28

Ruští dobrovolníci z Legie Svoboda Rusku minulý týden ohlásili, že se jim podařilo překročit i s tanky ukrajinsko-ruskou hranici a ovládnout vesnici Ťotkino v ruské Kurské oblasti. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že se mu pokus o vpád podařilo odrazit a že ruské síly způsobily útočníkům značné ztráty. Soudě z dalších oznámení ruského ministerstva obrany pokračovaly střety na ukrajinsko-ruské hranici i v dalších dnech.

„Přesměrovali jsme na sebe taktické letectvo. Provedlo přes 230 úderů, přičemž všechny bomby spadly na ruské území. Díky naší operaci mohly ukrajinské ozbrojené síly stabilizovat frontu a zajistit ochranu úseků, kde se očekával rozsáhlý útok Ruska,“ sdělil na konferenci představitel Legie Svoboda Rusku Alexej Baranovskij.

Na konferenci vystoupil kromě toho také představitel oddílu Ruský dobrovolnický sbor a zástupce praporu Sibiř, které se taktéž hlásí k operacím v ruském pohraničí.

Rusové podle Baranovského chtěli ještě před blížícím se uvedením ruského prezidenta Vladimira Putina do úřadu v jeho novém funkčním období přejít do většího útoku na ukrajinské frontě.

„Naše operace tyto útočné plány ruské armády ve vojenském smyslu překazila. Byli donuceni převést značné množství sil od Kupjansku v Charkovské oblasti, aby udrželi svoji Belgorodskou a Kurskou oblast,“ sdělil Baranovskij.

Ruské síly podle Baranovského při střetech v pohraničí přišli o 651 lidí. Dalších 908 jich utrpělo zranění a 37 upadlo do zajetí. Proukrajinským bojovníkům se kromě toho údajně podařilo zničit 121 kusů vojenské techniky a 50 dalších kusů vyřadit z provozu. Podobná prohlášení nelze bezprostředně ověřit. Ruské úřady se ke svým ztrátám při potlačování bojů na rusko-ukrajinské hranici nevyjádřily.

Do ruského pohraničí se ruským milicím bojujícím na straně Ukrajiny podařilo vpadnout už loni na jaře. K vpádům se tehdy přihlásila rovněž uskupení Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku.

Rusko hlásí dobytí doněcké vesnice

Rusko podle ruské služby stanice BBC hlásí dobytí vesnice Toneňke v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, která se nachází několik kilometrů západně od města Avdijivka. Toho se ruské invazní síly zmocnily po těžkých bojích a zřejmě i velkých ztrátách v polovině února.

„V avdijivském směru byla koordinovanými akcemi jednotek skupiny vojsk ‚Střed‘ osvobozena vesnice Toněňke Doněcké lidové republiky,“ uvedlo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany a použilo přitom ruský název ukrajinské obce. Termínem „osvobození“ Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinského území. Takzvaná Doněcká lidová republika (DNR) je mezinárodně neuznaný proruský separatistický útvar na východě Ukrajiny, který se Moskva v roce 2022 rozhodla anektovat.

Ukrajina ruské prohlášení o zmocnění se Toneňke nekomentovala. Ukrajinský generální štáb ráno uvedl, že v tomto sektoru frontové linie ukrajinští vojáci odrazili 14 nepřátelských útoků u obcí Toneňke, Berdyči, Semenivka, Pervomajske, Netajlove a Nevelske. Dobytí Nevelske a také nedaleké Orlivky hlásila Moskva v uplynulých dnech. Situaci na frontě nelze v době aktivních bojů bezprostředně ověřit.

Autoři: ,