Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové hlásili další ukrajinské útoky na Krymský most, opět po moři

Nákladní lodě a trajekty v Kerčském průlivu pod Krymským mostem (25. července 2023) foto: Profimedia.cz

Rusko sestřelilo tři ukrajinské námořní drony, které cílily na Krymský most, sdělilo ruské ministerstvo obrany na Telegramu. První útok prý přišel v pátek večer a další dva v sobotu ráno. Moskva už dříve uvedla, že zničila ukrajinskou loď bez posádky, která chtěla na most zaútočit. Též informovala o pátečním sestřelení dalšího ukrajinského dronu v Belgorodské oblasti.
  8:53

Ukrajinské námořní bezpilotní letouny byly včas objeveny a zničeny ve vodách Černého moře, oznámil úřad podle agentury DPA. Bezpilotní plavidlo pak bylo „včas spatřeno a zničeno u pobřeží Černého moře“ v pátek kolem 22:15 SELČ.

Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva v pátek pozdě večer sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na Telegramu uvedl, že byly sestřeleny dva „vzdušné objekty“ a podle prvních zpráv nedošlo k žádným škodám ani obětem na životech.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně potvrdit z nezávislých zdrojů. Ukrajina, která se brání ruské ozbrojené agresi už více než rok a půl, se nevyjádřila. Území Ruska se v poslední době stává terčem útoků bezpilotních letounů poměrně často.

Získání černomořského poloostrova Krym, připojeného k Rusku v roce 2014, je klíčovým cílem ukrajinské národní obrany. Most z ruské pevniny na Krym je nesmírně důležitý pro zásobování poloostrova i ruských jednotek na jihu Ukrajiny. Kyjev proto tuto spojnici napadá opakovaně.

Podle satelitních snímků zajišťuje Rusko část mostu bariérou z lodí. Podle pozorovatelů má jít o ochranu před možnými ukrajinskými útoky pomocí námořních dronů.

16. srpna 2023

Autoři: ,