Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kreml vysílá na Ukrajinu stovky učitelů, aby děti učili „skutečnou pravdu“

Ruský prezident Vladimir Putin pronáší projev ke studentům v Mezinárodním dětském centru v Jaltě na anektovaném Krymu. (20. července 2022) foto: Profimedia.cz

Kreml pořádá napříč Ruskem masivní nábor učitelů, které chce v nadcházejícím školním roce vyslat do okupovaných oblastí na Ukrajině. Pedagogům úředníci za odjezd slibují závratné platy a ubytování zdarma. Ukrajinské děti mají ruští učitelé spravit o „pravdě a společných úspěších a vítězstvích obou národů“.
  8:43

„Naléhavé. Potřebujeme učitele pro Záporoží a Chersonskou oblast na letní období. Plat 8 600 rublů denně. Úkolem je připravit školy na nový školní rok. Doprava tam a zpět zdarma. Ubytování a strava v jednání,“ napsal v chatovací skupině učitelů ředitel jedné ze škol v Čuvašsku.

V republice, která leží 650 kilometrů východně od Moskvy a kde průměrná měsíční mzda činí 13 tisíc korun, působila vyhlídka měsíčního příjmu 70 tisíc korun lákavě. „Je tu ještě někdo, kdo by chtěl pomoci kolegům? V těchto regionech je bezpečno. Odpovězte rychle,“ dodal ředitel o hodinu později. Obsah konverzace sdílela nezávislá skupina Aliance učitelů.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Rusko v posledních týdnech na okupovaných územích provádí intenzivní rusifikační kampaň, která se zdá být navržena tak, aby potlačila jakýkoli smysl Ukrajinců pro svou historii, národnost i jazyk. „Ukrajinské školství musí být opraveno,“ řekl v červnu ruský ministr školství Sergej Kravcov.

Úsilí Kremlu však sahá daleko za hranice škol. Moskva v ovládaných oblastech již zablokovala ukrajinskou mobilní síť a média. Místo toho vysílá ruskou propagandu o „denacifikaci země“. Ukrajinské značky nahradila ruskými. Ukrajince se také snaží přimět k přijetí ruských pasů.

„Možná tam zůstanu a koupím si byt“

List The Washington Post (WP) s odkazem na dagestánské ministerstvo školství uvádí, že k odchodu na Ukrajinu se přihlásilo nejméně 250 ruských učitelů. Z toho 57 právě z Dagestánu. Zamířit mají kromě Chersonu a Záporoží také do míst v samozvaných republikách v Doněcku a Luhansku.

Jedním z těch, kteří na nabídku kývli, je Georgij Grigorijev z města Iževsk na východě evropské části Ruska. Nebezpečí se neobává, na Ukrajině chce zůstat alespoň rok. „Možná tam zůstanu a koupím si tam byt. Nemám co ztratit,“ uvedl Grigorijev, jenž učí ruštinu, literaturu, chemii a biologii. „Slibují velmi dobrý plat a ubytování,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Další učitel, který žije v ruské Astrachaňské oblasti, pak WP anonymně sdělil, že se přihlásil, protože chce přiložit ruku k dílu. „Věřím že život v těchto regionech je velmi těžký a chci tam lidem pomáhat,“ prohlásil.

Ruské ministerstvo školství uvedlo, že cílem přesunu učitelů je zavést na Ukrajině „kvalitní ruské standardy, aby školy mohly správně fungovat“. Ministr Kravcov v červnu osobně navštívil okupované město Melitopol. „Klíčovým úkolem je říci studentům celou pravdu o našich bratrských národech, o společných úspěších a vítězstvích,“ řekl.

V červenci pak Putinova strana Jednotné Rusko oznámila, že na Ukrajinu již dorazila „brigáda“ učitelů, některá obsazená města rovněž vyfasovala první várku ruských učebnic. „Ukrajinské děti musí být vychovávány v tradicích přátelství s Rusy. Výsledkem budou naše šťastné děti,“ řekl Kravcov.

Někteří učitelé kampaň odsuzují

Mezi učiteli je i řada takových, kteří rusifikaci odsuzují. „Učit na Ukrajině by bylo morálně odporné vůči milionům lidí, kteří byli zabiti nebo vysídleni. Bohužel se najdou učitelé, kteří si tam půjdou vydělat ty prokleté peníze,“ uvedla učitelka z Petrohradu, jenž si přála vystupovat jen jako Larisa.

„Učitelé dějepisu budou mít nejtěžší úkol. Ale nemyslím si, že budu úspěšní. Ti, kterým hrozíte zabitím nebo potrestáním, mohou předstírat, že vám věří. Ale v hloubi srdce budou čekat na příležitost k pomstě,“ líčí.

WP podotýká, že rusifikace ovládaných oblastí znepokojivě připomíná vládu diktátora Josifa Stalina, jenž nechal miliony lidí z podrobených oblastí deportovat na Sibiř a do Střední Asie. Ruští dělníci byli zároveň vysláni, aby se usadili v okupovaných regionech a asimilovali je.

Tlak na rusifikaci škol v obsazených oblastech přichází uprostřed přepracování školních osnov ruského vzdělávacího systému. Prezident Vladimir Putin školám mimo jiné nařídil, aby jmenovaly „vlastenecké poradce“. Krok je součástí snahy vštěpovat dětem již od nízkého věku lásku k vlasti a utvrdit je v přesvědčení o její neomylnosti a velkoleposti. Změna čeká i ruské učebnice historie, přibudou v nich informace o „boji za nezávislost Donbasu“.

Autor: