Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Prigožin a jeho žoldáci se chystají na puč proti Kremlu, tvrdí Girkin

Igor Girkin, alias Strelkov foto: Screenshot z videa Klubu rozhněvaných vlastenců

Šéf žoldáků z Wagnerova uskupení Jevgenij Prigožin si chystá půdu pro vzpouru proti Kremlu. O víkendu to prohlásil někdejší velitel proruských separatistů v Donbasu Igor Girkin, podle něhož vůdce Wagnerovců naschvál zasévá svár mezi ruské elity, aby toho později využil. Pro další osud Ruska je nyní podle Girkina zásadní, jak dopadne ukrajinská protiofenziva.
  12:48

„Nevšiml jsem si, že by Wagnerovci skládali slib, že nepozvednou zbraně proti ruské armádě nebo Rusku. Jsou to jen žoldáci,“ prohlásil o víkendu Girkin, podle něhož je Prigožinova kritika ruské armády nepřijatelná a signalizuje rozkol v ruských elitách, ze kterého bude šéf Wagnerovců těžit.

Jeho slova přicházejí poté, co Prigožin v minulém týdnu oznámil, že jeho bojovníci se začátkem června stáhnou z východoukrajinského Bachmutu a pozice předají ruským jednotkám. U té příležitosti se pustil do vedení ministerstva obrany a prohlásil, že invaze na Ukrajinu se Moskvě vymstila.

„Cílem naší operace byla denacifikace, ale z Ukrajiny jsme udělali národ známý po celém světě. Co se týče ‚demilitarizace‘, pokud měli na začátku speciální operace 500 tanků, teď jich mají pět tisíc. Pokud tehdy umělo bojovat 20 tisíc vojáků, teď jich je 400 tisíc. Jak jsme ji demilitarizovali? Ukrajina je nyní jednou z nejsilnějších armád na světě,“ řekl Prigožin v rozhovoru blogerovi Konstantinu Dolgovovi. Ten poté přišel o práci.

„Urazit takto celou ruskou armádu je zločin proti otčině,“ prohlásil v reakci Girkin, který ale následně sám zaútočil na armádní vedení. „Naše pochybení ve válce nejsou důsledkem nedostatku odvahy ruských důstojníků a vojáků, ale špatného řízení. Ve velení sedí bastardi,“ řekl.

Podle Girkina si Prigožin svými tvrzeními chystá půdu pro vzpouru a převrat proti Kremlu. „Prigožin v podstatě vyhlásil válku proti části vedení státu a armády. Samozřejmě není sám, protože jinak by se ho zbavili. Je členem vládnoucí mafie, zjevně má velkou podporu v družstvu Ozero,“ uvedl s odkazem na skupinu podnikatelů a blízkých přátel prezidenta Vladimira Putina z dob jeho působení v Petrohradu.

Girkin rovněž prohlásil, že pokud Rusko nezvládne nadcházející ukrajinskou protiofenzivu, může se politická situace v zemi stát do konce léta zcela nepřehlednou. „Pokud Prigožin zůstane hlavou Wagnerovců, vzpoura bude rychlá a radikální. Wagnerova skupina se nyní stahuje na své základny. Ale ty nejsou na frontě, ale v evropské části Ruska. Nebezpečí blížícího se převratu je jasné,“ hřímal Girkin.

Prigožin minulý týden uvedl, že Rusko musí vyhlásit stanné právo, novou vlnu mobilizace a zásadně navýšit výrobu munice, jinak hrozí jeho zánik.

„Musíme si přestat užívat, budovat nové silnice, novou infrastrukturu a pracovat jen na válce,“ řekl Prigožin. „Rusko musí několik let žít jako Severní Korea, zavřít všechny hranice, přestat blbnout, vzít všechny chlapce ze zahraničí a tvrdě pracovat,“ dodal.

Wagnerova armáda je ruská žoldnéřská organizace, která nejprve v roce 2014 bojovala na Ukrajině a od té doby působila i v Sýrii, Iráku a v řadě zemí afrického kontinentu. Posledních několik měsíců Wagnerovci bojovali zejména o Bachmut, přičemž Prigožin opakovaně nařkl ruské ministerstvo obrany, jeho šéfa Sergeje Šojgua a náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova, že mu neposílají dostatek munice a dalšího vybavení.

Autor:

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...