Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lidé z Krymu vzali ztečí obchody. Panika není namístě, nakazuje Kreml

Vozidla čekají na přejezd Kerčského mostu. (9. října 2022) foto: Profimedia.cz

Obří exploze, která o víkendu poškodila Kerčský most – klíčovou cestu mezi pevninským Ruskem a anektovaným Krymem – zablokovala dopravu a zpozdila dodávky zboží. Místní obyvatelé na situaci zareagovali s obavami a vydali se do obchodů s cílem pořídit zásoby potravin. Místní úředníci se pak strachují odlivu turistů, kteří jsou pro místní ekonomiku stěžejní.
  13:57

„Lidé tu žijí na sudu s prachem od 24. února a jsou na to zvyklí. Ale samozřejmě, všichni jsou ve stresu,“ říká Anastasia Smirnovová, která sídlí v krymském městě Kerč a živí se jako reportérka na volné noze.

Kreml z poškození Kerčského mostu promptně obvinil ukrajinskou vládu a při pondělní odvetě zasypal ukrajinská města raketami. Bombardování si vyžádalo mnoho mrtvých a raněných, zejména civilistů, a poničilo energetickou infrastrukturu. Útoky pokračují také během úterka.

Ruské úřady most na Krym už v sobotu odpoledne částečně otevřely pro vlakovou a automobilovou dopravu. Na ruské i krymské straně ale vznikaly dlouhé kolony. Někteří lidé museli na přejezd čekat i dvanáct hodin.

„Všichni jsme stáli v řadě přes šest hodin, abychom se vůbec dostali na most. Tisíce aut a žádné toalety, nic,“ komentoval situaci Ivan Slobodjanin, který v neděli uvízl v zácpě. „Jsem ve frontě na Krym. Lidé jsou unavení,“ uvedl téhož dne Roman Širjajev z krymského Sevastopolu.

Doprava podle ruských médií vázla i v pondělí. „Ti, kteří odcházejí, jsou většinou lidé, kteří to měli v plánu už před útokem či turisté. Ale kvůli nefunkčním dopravním systémům se tvoří kolony,“ říká Smirnovová.

Lidé vzali obchody útokem

Devatenáct kilometrů dlouhý most z roku 2018, který slouží silniční i železniční dopravě, je pro Moskvu klíčovou zásobovací linkou. Ruská armáda ho od počátku invaze využívá k přesunu materiálu na jižní frontu.

V obyvatelích Krymu útok podle listu The Moscow Times (MT) vyvolal strach, že by mohlo dojít k výpadku zásobování a po útoku se vydali nakupovat. „Lidé si dělali zásoby ve velkých obchodech s potravinami,“ uvedla Smirnovová, podle které se tvořily fronty i na čerpacích stanicích.

Krymští úředníci posléze prodej potravin omezili, což vysvětlili tím, že „se chtějí vyhnout uměle vyvolanému šílenství“. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu ale v neděli prohlásilo, že zavedená opatření ruší, neboť „Krym je plně vybaven potravinami a omezení nejsou zapotřebí“.

Některé ruské společnosti však vzhledem k tomu, že se kamionová a autobusová doprava nyní přes průliv přesouvá po trajektech, oznámily zastavení dodávek na Krym. Mimo jiné populární online prodejce Ozon. „Je nemožné dělat nové objednávky, dokud se nevyřeší situace s nákladní dopravou mezi poloostrovem a pevninou,“ uvedla firma.

Místní úředníci se podle MT obávají, že by útok mohl odradit turisty, na nichž je místní ekonomika značně závislá.

Ruská vláda lidem, kteří na Krymu zrovna trávili dovolenou, kvůli poškození mostu nabídla financování jejího prodloužení. „Tuto nabídku využila asi tisícovka turistů,“ řekl v pondělí ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko. „Nebyl pozorován žádný významný odliv turistů z Krymu. Počet zrušení rezervací na pozdější data je zanedbatelný,“ dodal ministr.

Zdá se však, že Sergej Aksjonov, Moskvou dosazený vůdce Krymu, uznal, že útok místní život citelně narušil. „Děkuji obyvatelům Krymu a návštěvníkům za jejich pochopení a trpělivost,“ uvedl v pondělí.

Demilitarizujeme NATO, tvrdí lidem Moskva

Server Meduza v pondělí uvedl, že Kreml vydal návod, jak se mají ruská státní média a provládní blogeři k výbuchu na mostě stavět. „Hysterie kolem exploze byla naprosto umělá a škodu kyjevská propaganda hrubě zveličila,“ píše Moskva médiím ve svém poselství.

O explozi jim doporučila referovat s tím, že „vedla k větší solidaritě mezi obyvateli“. „Namístě není panika ani strach,“ mají sdělovat.

Prezidentská kancelář sdělovacím prostředkům také doporučuje říci, že „ve válce Západu proti Rusku ‚do posledního Ukrajince‘ začínají docházet Ukrajinci“. „Země západu posílají svou vlastní špínu, aby umírali jako žoldáci v ukrajinské válce,“ uvedl Kreml v memorandu.

Média rovněž pobídl k šíření ideje, že Německu kvůli podpoře Kyjeva docházejí zbraně. „Dodávky zbraní na Ukrajinu vyčerpaly vojenské rezervy zemí NATO, které Rusko účinně demilitarizuje,“ dodal.

Meduza uvádí, že Kreml si v pondělí objednal průzkum, jak ruská společnost vnímá výbuch Kerčského mostu. Padnout má široká škála otázek, včetně postojů k válce či ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!