Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jsou oběťmi ruských her. Blízcí prosí o záchranu vojáků odsouzených k smrti

Ibráhím Sádún před soudem v samozvané Doněcké lidové republice. (9. června 2022) foto: Profimedia.cz

Blízcí Maročana a dvou Britů, nad kterými soud v separatistické Doněcké lidové republice ve čtvrtek vynesl trest smrti, žádají Západ o pomoc s jejich osvobozením. „Byli to řádní vojáci, nikoli žoldáci, jak tvrdí Moskva,“ shodují se přátelé a příbuzní. Velká Británie nicméně poukazuje na to, že při zajišťování propuštění mužů se musí vedení ujmout Ukrajina.
  16:57

„Každý, kdo Ibráhíma potkal, ho měl okamžitě rád. Všichni, kdo se s ním přátelíme, máme zlomené srdce,“ říká Daša Olejniková, kamarádka Ibrahíma Sadúna, kterého separatisté společně s Aidenem Aslinem a Shaunem Pinnerem viní z pokusu o násilné uchvácení moci či z terorismu.

Jednadvacetiletý Sadún se na Ukrajinu přestěhoval v roce 2019 s cílem studovat letecké inženýrství. O dva roky později ale podepsal smlouvu o vstupu do ukrajinské armády, která ho podle Olejnikové několik měsíců před ruskou invazí nasadila do přístavního města Mariupol.

Aiden Aslin, Ibráhím Sádún a Shaun Pinner před soudem v samozvané Doněcké lidové republice (9. června 2022)

„Ibráhíma jsem potkal v roce 2019. Přišel do metropole studovat na Polytechnický institut, protože ukrajinské vzdělání bylo dobré a finančně dostupné. Nakonec se připojil k armádě, protože měl silný pocit, že Rusko na Ukrajině činí bezpráví,“ uvedl Sadúnův kamarád Dmytro Chrabcov. Podle něj Sadúnovi do ukrajinské armády pomohl právě Pinner.

Sadúnův otec v pondělí uvedl, že jeho syn má ukrajinské občanství, které získal v roce 2020. „Jako rodina trpíme tím, že nemáme kontakt s právníkem, abychom si vyměňovali právní informace,“ uvedl Táhar Sádún. Dodal, že jeho syn se „dobrovolně“ vzdal a mělo by se s ním zacházet jako s válečným zajatcem. Proti rozsudku se podle něj hodlá odvolat.

„Je to dobrý člověk“

Ačkoli Rusko může mít v plánu vyměnit trojici cizinců za své vlastní muže odsouzené za válečná zvěrstva na Ukrajině, hrozba popravčí čety nebo dlouhého uvěznění Sadúnovy blízké děsí. Snaží se proto k případu přitáhnout co největší pozornost a trvají na tom, že Ibráhím byl členem ukrajinské námořní pěchoty a rozhodně nesloužil jako žoldák.

„Mám všechny kopie jeho dokumentů, včetně smluv podepsaných s ukrajinskou armádou. Ibrahím se stal obětí ruských her v této válce,“ řekl listu The Guardian jeho blízký přítel Muíz Avgonzoda.

Sadúnovi se dostalo podpory také na sociálních sítích, kde lidé na jeho případ upozorňují pod hashtagem #SaveBrahim. „Je to dobrý člověk. Vidíte, jak lidé na Ukrajině reagují na jeho uvěznění,“ uvedl Chrabcov.

„Věděli jsme, že nikdy nebude pracovat v kanceláři. Má mentalitu dobrodruha a obránce se silným smyslem pro spravedlnost,“ dodal.

Olejniková doufá, že jejich slova by mohla povzbudit západní představitele, aby našli způsob, jak trojici přivést domů. „Opravdu hodně trpíme. Nemáme s Ibrahímem žádný kontakt. Viděli jsme ho na videu ze soudní síně vyčerpaného. Asi je drží ve špatných podmínkách,“ popsala.

Úsilí musí vést Ukrajina, míní Britové

Na osud trojice upozorňují také blízcí Aslina a Pinnera. „Přála bych si, abyste věděli, že jsme na vás nezapomněli ani vás neopustili. Věřím, že brzy uvidíme fotografie, na nichž se usmíváte,“ vzkázala podle listu The Times Aslinova ukrajinská snoubenka Diana Okovjatová, která přicestovala do Londýna.

Aslin se na Ukrajinu přestěhoval v roce 2018, od téhož roku sloužil u námořní pěchoty ukrajinských sil. Dříve v Sýrii bojoval s kurdskými jednotkami proti Islámskému státu. Pinner je veteránem britské armády. Na Ukrajinu se přestěhoval rovněž v roce 2018. Má ukrajinskou manželku a podle své rodiny má u ukrajinské námořní pěchoty tříletou smlouvu, která vyprší koncem roku.

Britský premiér Boris Johnson minulý týden prohlásil, že svým ministrům nařídí, aby udělali „vše, co bude v jejich silách“ s cílem zajistit propuštění obou Britů. Ministryně zahraničí Liz Trussová posléze uvedla, že o případu diskutovala se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou.

Představitelé britského ministerstva zahraničí nicméně zdůrazňují, že vedení při zajišťování propuštění mužů se musí ujmout Ukrajina.

Panují totiž obavy, že kdyby se jejich případ stal předmětem sporů mezi Británií a Ruskem, nahrálo by to tvrzení Kremlu, že tito muži jsou žoldáci a nemají tak nárok na ochranu podle mezinárodního práva.

„Setkal jsem se s ukrajinským velvyslancem, který se zavázal, že Ukrajina udělá vše, co bude v jejích silách, aby upřednostnila výměnu zajatců, pokud bude Rusko ochotno ji zorganizovat,“ uvedl britský poslanec Robert Jenrick.

Autor: