Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Měl odletět do Ameriky a hrát NHL, zřejmě ale narukuje do ruské armády. Brankáře Fedotova zadrželi u stadionu

Zklamaný ruský brankář Ivan Fedotov po porážce v olympijském finále hokejového turnaje (21. února 2022) foto: AP

Měl namířeno do NHL, ale zřejmě má smůlu. V Petrohradě zadrželi ruského hokejového brankáře Ivana Fedotova, píší zahraniční média. Údajně se snažil vyhnout vojenské službě. Pětadvacetiletý sportovec chtěl rozvázat smlouvu s týmem CSKA Moskva a odletět do Spojených států. Co s ním bude dál, zatím není jasné.
  11:07

Fedotov v květnu podepsal roční kontrakt s týmem Philadelphia Flyers, do USA už však zřejmě neodletí. Podle listu The New York Times jej zadrželi v pátek u stadionu a „pozvali“ do sídla armády, konkrétně do náborové kanceláře. Sportovec se nebránil, píše ruský web Fontanka.

Každý Rus by měl strávit rok v armádě a tomu se prý Fedotov snažil vyhnout. Žádost o dopadení mladého hokejisty dostaly petrohradské úřady přímo od vojenské prokuratury, která prý má pro své podezření dostatek důkazů.

Fedotov údajně nedávno řekl svým trenérům a vedení ruské sborné, že brzy svůj tým i svou zemi opustí.

Tým CSKA Moskva, za který dosud hrál, je klub ruského ministerstva obrany. Mladý hokejista je tak de facto voják, v armádě však zatím nesloužil. Teď se bude muset pravděpodobně zapojit. Zda ho velení vyšle i na Ukrajinu, zatím není jasné.

Ruský trestní řád nicméně stanoví, že každému, kdo se vyhýbá vojenské službě, hrozí až dva roky vězení. „Víme o těchto zprávách a situaci prověřujeme. Teď ji neumíme víc komentovat,“ uvedl generální manažer amerického klubu Chuck Fletcher.

Krátce před válkou, do které Rusko v únoru zatáhlo Ukrajinu, se Fedotov „vyznamenal“ na zimních olympijských hrách v Pekingu. Po prohraném finálovém zápase s Finskem si na krk nepověsil stříbrnou medaili a porušil tak nepsanou hokejovou etiketu.

„Medaili jsme si vydřeli. Těžko se ale smiřuju s tím, že není zlatá, ale jen stříbrná,“ vysvětloval Fedotov po odchodu z ledu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat