Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci rozstříleli Hadí ostrov. Odešli jsme z dobré vůle, řekli Rusové

Ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři foto: Profimedia.cz

Ruské invazní jednotky opustily ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři. Jižní velitelství ukrajinských sil nejprve informovalo o tom, že po nočním útoku ukrajinských jednotek se Rusové evakuovali a pravděpodobně ostrov opustili. Moskva vzápětí ústup potvrdila, zdůvodňuje ho však podle agentury TASS jako svou dobrou vůli s ohledem na vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny.
  11:08aktualizováno  11:09

Ukrajinská armáda oznámila, že ruská strana urychleně evakuovala motorovými čluny zbytky své posádky na ostrově po noční operaci ukrajinské armády, která na něj podnikla raketové a dělostřelecké údery. Na ostrově v současné době hoří a ozývají se tam výbuchy.

Moskva odchod z Hadího ostrova potvrdila, poskytla však jiné vysvětlení. „Dne 30. června ruské ozbrojené síly v rámci dobré vůle ukončily plnění svých úkolů na Hadím ostrově a stáhly tamní posádku. To dokazuje světovému společenství, že Ruská federace nebrání úsilí OSN o vytvoření humanitárního koridoru pro odvoz zemědělských produktů z území Ukrajiny,“ tvrdil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Podobně v minulosti reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na stažení ruských sil z Kyjevské oblasti. Zdůvodnil to snahou o podporu mírových rozhovorů. Ruské pozemní síly měly u ukrajinské metropole, kde uvázly na dlouhé týdny bez možnosti postupu, velké ztráty.

Rusko obsadilo malý, avšak strategicky významný Hadí ostrov v první den invaze. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla výzvy ruského křižníku Moskva ke složení zbraní. Pohraničník na výzvu podle nahrávky odpověděl: „Ruská válečná lodi, jdi do prdele.“

Jeho slova, která zaujala celý svět, se od té doby stala oblíbeným heslem symbolizujícím odpor proti ruské invazi. Na Ukrajině se od poloviny dubna prodávala poštovní známka, která je inspirována právě pohraničníkovým příběhem. V mnohých městech včetně Kyjeva stáli lidé v dlouhých frontách, aby si mohli známku koupit.

V dubnu se podařilo Ukrajincům zasáhnout křižník Moskva protilodními střelami Neptun. Rusové se loď pokusili zachránit odtažením do sevastopolských doků, ale marně. Cestou se plavidlo potopilo. Neznámý je počet obětí mezi posádkou. Zatímco ukrajinská strana tvrdila, že zahynula skoro celá, ruská mlží.

Na Donbase se bojuje o Lysyčansk

Situace se vyvíjí i na východní frontě. Ruské síly se pokouší obklíčit město Lysyčansk ležící na východě Ukrajiny, cílem je přetnout silnici vedoucí do města ze západní strany směrem od Bachmutu. Ruská armáda vede ofenzívu u obce Verchňokamjanka, útoky jsou prováděny v oblasti lysyčanské ropné rafinerie, uvedl ukrajinský generální štáb.

„Nepřítel se za podpory dělostřelectva snaží zablokovat město Lysyčansk a ovládnout úsek silnice mezi Lysyčanskem a Bachmutem,“ píše ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě. Uvedl také, že útočící ruské jednotky ostřelovaly rovněž civilní infrastrukturu v regionu.

„Ukrajinští vojáci zastavili ofenzivu a způsobili okupantům významné ztráty v oblastech u Klynove a Novoluhanske, a kromě toho odrazili útok ve směru na Vuhlehirskou elektrárnu. V obou případech se nepřítel stáhl,“ hlásí generální štáb. V oblasti Slovjansku se podle něj ruské jednotky přeskupují a brání se.

Ruské síly podle ukrajinské armády soustředí své hlavní úsilí na boje v oblasti Lysyčanska a Bachmutu v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Britské ministerstvo obrany, které pravidelně zveřejňuje své poznatky o vývoji na bojišti, o den dříve konstatovalo, že Rusové v okolí ropné rafinerie jižně od města od soboty postoupili o další dva kilometry.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat