Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

To je spojenectví? Babiš Poláky zaskočil. Skandální, píší na Ukrajině

Andrej Babiš s manželkou Monikou před televizní debatou (22. ledna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Evropská média zaskočilo tvrzení kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. V reakci na výroky bývalého premiéra v nedělní televizní debatě s jeho konkurentem Petrem Pavlem se v Polsku pozastavují nad tím, zda Babiš zapomněl na české závazky plynoucí z členství v NATO. Ministři zahraničí pobaltských států Babišova slova odsoudili.
  10:45aktualizováno  19:05

Babiš v neděli odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ řekl. Dodal, že chce mír a ne válku a že by „v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války“.

Tato slova citují polská média. „Překvapivá slova kandidáta na českého prezidenta“, nadepsal zprávu o nedělní debatě portál Polského rozhlasu. Uvádí také, že Babišův protikandidát, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel vysvětlil, že na základě pátého článku Severoatlantické smlouvy by bylo povinností Česka podílet se na obraně spojence.

Připomněl, že pokud je Česko členem takové organizace, nevyužívá jenom kolektivní obrany, ale také k ní přispívá. „Společný postup v případě útoku na jinou zemi je naší povinností,“ připomněl polský rozhlas Pavlova slova.

Za „politováníhodné vyjádření“, které nemá nic společného se současným nastavením politiky a právních závazků v rámci NATO, označil po celodenním jednání polský ministr zahraničí Zbigniew Rau. Jeho slovenský kolega Rastislav Káčer mluvil o „nešťastném vyjádření“, o němž se podle něj v pondělí na radě bavili ministři dotčených zemí spíše s úsměvem. Důvodem byl podle něj fakt, že Babišova vláda byla ve vysílaní českých vojáků do této oblasti velmi aktivní a Babiš „rád sám jezdil a fotografoval se s vojáky NATO“. „Někdy ten populismus dokáže lidi uchvátit,“ řekl Káčer novinářům na Babišovu adresu.

Podle šéfa české diplomacie Lipavského by Česko spojenecký závazek dodrželo. „Díky členství v Severoatlantické alianci jsme součástí nejsilnějšího vojenského bloku na světě, po našem boku stojí ty nejsilnější a nejlépe připravené země,“ připomněl, že Česko může spoléhat mimo jiné na pomoc Spojených států či Británie. Babišova slova podle Lipavského dokládají radikalizaci někdejšího předsedy vlády v průběhu prezidentské kampaně a kolegové z ostatních unijních zemí je také jako součást kampaně vnímají.

„Babiš se dostává u Poláků do nemilosti“

„A co spojenecké povinnosti vyplývající z členství v NATO?,“ pozastavuje se nad Babišovým prohlášením konzervativní portál niezalezna.pl.

Europoslanec za vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost Ryszard Czarnecki o Babišovi na Twitteru napsal, že plácá páté přes deváté. Vzkázal mu: „Ať si panáček přečte mezinárodní smlouvy, které Česko podepsalo“. Popřál mu příjemné počtení a důstojnou porážku.

„Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti,“ napsal portál businessinsider.pl a označil Babiše za osobnost plnou kontroverzí. Připomněl také, že v minulosti se tento politik vyjádřil vulgárně o polských potravinách.

„Dřív mluvil o polském jídle, teď už jde o závažnější věci. Babiš nikdy neukrýval své antipatie vůči Polákům,“ napsala na Twitteru Klara Klingerová z listu Dziennik Gazeta Prawna.

„Chápu, že nemá rád Polsko a Poláky, což mnohokrát veřejně potvrdil slovem i skutkem. Co mu ale udělali Litevci, Lotyši a Estonci? To mu na poslední chvíli povolují nervy?“ komentoval Babišova slova na Twitteru zpravodaj polské veřejnoprávní televize Tomáš David Jedruchow.

„Součástí ostré debaty plné obviňování a lží byla otázka ohledně reakce na potenciální útok na Polsko či Pobaltí. Babiš prohlásil, že by českou armádu na pomoc Polsku neposlal,“ napsal polský portál Onet.pl s odkazem na to, jak se expremiér v nedělní debatě projevoval.

Polská média si všímají také toho, že Babiš se rozhodl, že se debaty zúčastní, až na poslední chvíli. Citují jeho vysvětlení, že názor změnil poté, co při nedělní mši za vlast slyšel v kázání slova o pravdě, lásce a spravedlnosti.

My bychom Česku pomohli, zlobí se v Pobaltí

Bývalý premiér rozhněval také Pobaltí. Litevský server LRT dal Babišova slova „Určitě ne“ do titulku. „Babiš zpochybnil pomoc své země Polsku a Pobaltí,“ uvedl portál a připomněl, že český prezident je oficiálním vrchním velitelem ozbrojených sil země.

Ministři zahraničí trojice pobaltských zemí v pondělí Babiše kritizovali. Estonský ministr Urmas Reinsalu označil jeho slova z nedělní debaty za nejhorší příklad zasahování domácí politické kampaně do bezpečnostních otázek. Ministři také připomněli, že v době, kdy byl Babiš předsedou vlády, vyslalo Česko své vojáky v rámci mise NATO do Pobaltí.

„Pan Babiš by si také měl vzpomenout na historii včetně roků 1968 a 1938,“ prohlásil Reinsalu s odkazem na data napadení Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy a odstoupení československého pohraničí nacistickému Německu v důsledku Mnichovské dohody.

Stejně jako on se i jeho litevský a lotyšský kolega vyjádřili, že by jejich země bez váhání vyslaly vojska na pomoc Česku.

Německý deník Sächsische Zeitung napsal, že Babišova slova donutila ke komentáři i premiéra Petra Fialu. „V Česku si Babiš vysloužil masivní kritiku. Dokonce premiér Fiala, který se doposud držel stranou předvolební kampaně, cítil potřebu učinit prohlášení. Apeloval na to, aby se v kampani dbalo na zájmy a závazky státu,“ napsal list. Premiér podle listu chce, aby Česko bylo nadále ve světě vnímáno jako spolehlivý spojenec.

Skandál, reagovala média na Ukrajině

Ukrajinský server Gazeta.ua označil Babišův výrok za skandální. „Kandidáta neuvedla do rozpaků ani skutečnost, že se jedná o závazek členských států NATO,“ píše Gazeta.ua. „Když mu řekli, že jde o alianční závazek, odpověděl prostě: ‚Chci mír‘,“ cituje portál z tweetu novináře Rikarda Jozwiaka ze stanice Rádio Svobodná Evropa.

Babišova prohlášení si všímají i další ukrajinská média jako je server Ukrajinska pravda nebo agentura Unian - obě zaznamenala Babišův výstup zpravodajsky a komentářů se zdržela. „Toto prohlášení vyvolalo řadu otázek, neboť Česká republika je členem NATO,“ poznamenal Unian.

„Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že ‚chce mír‘,“ píše ukrajinská agentura Ukrinform, která se dál věnuje i postavě Andreje Babiše a jeho vyšetřování ze strany policie kvůli obviněním z podvodu, přičemž připomíná, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Babiš slibuje mír, píší v Rusku

Ruská státní agentura TASS svůj text opatřila titulkem „Prezidentský kandidát v Česku Babiš slíbil, že zabrání válce a udrží mír“. V textu si všímá, že Babiš později své výroky korigoval a prohlásil, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by „pochopitelně dodržel“.

Další ruská státní agentura RIA Novosti v pondělí odpoledne napsala, že Babiš v debatě prohlásil, že by neposlal vojáky na pomoc spojencům. Ve svém článku zmiňuje rovněž odpověď Pavla o závazcích České republiky vůči Severoatlantické alianci. „Hodinu po skončení diskuze Babiš na Twitteru napsal, že na otázku vůbec nechtěl odpovídat,“ pokračuje RIA Novosti.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč