Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin sází na protahování války a věří v celkové vítězství, uvádí analýza

Ruský prezident Vladimir Putin (24. března 2023) foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin stále usiluje o celkové vítězství ve válce na Ukrajině, tvrdí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW). Šéf Kremlu podle nich odmítá, že by současná realita na bojišti měla vést k jednání o řešení konfliktu nebo kompromisním uspořádání.
  8:53

„Putin se místo toho soustředí na to, aby dosáhl původního cíle prostřednictvím dlouho se táhnoucí války, v níž zvítězí buď podrobením Ukrajiny silou nebo zlomením vůle Ukrajinců poté, co je opustí Západ,“ uvádí ISW ve své poslední zprávě k vývoji ruské invaze na Ukrajinu.

„Opakované úspěšné ukrajinské protiofenzivy jsou téměř jistě nutné, nicméně nebudou stačit k tomu, aby přesvědčily Putina k tomu, aby jednal o přijatelných podmínkách,“ píše se ve zprávě.

Dokladem toho, že Putin počítá s vítězstvím ve vleklé válce, o jejímž výsledku do velké míry rozhodne situace na bojišti, jsou podle ISW pokračující ruské útočné operace okolo Bachmutu a Avdijivky a podél západních frontových linií v Doněcké a Luhanské oblasti.

Rusko do ofenzivy podél frontové linie v tomto regionu v posledním půlroce vrhlo většinu ze svých 300 tisíc mobilizovaných záložníků a 40 tisíc předčasně propuštěných vězňů, ale „výsledky tohoto úsilí nejsou nijak působivé,“ podotýká ISW.

Ukrajinský generální štáb v pondělní ranní svodce informoval, že do márnice ve vsi Trojicke v Luhanské oblasti v neděli přivezli asi stovku těl zabitých ruských vojáků, dalších 140 zraněných skončilo v nemocnici. Úřady v Avdijivce, která se dlouhodobě nachází v místech těžkých bojů, informovaly, že z ní evakuují zbývající komunální pracovníky, kteří město udržovali v chodu. Doporučují také obyvatelům, aby ji opustili.

Ukrajinské síly budou muset podle ISW ukázat, že dovedou to, co se Rusům nedaří – a to změnit realitu na bojišti svými válečnými úspěchy. Kyjev však své plány drží v tajnosti. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová v souvislosti s očekávanou jarní ofenzivou ukrajinské armády, o níž se už delší dobu mluví, vyzvala k „informačnímu tichu“.

20. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!