Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvUkrajina, jež se od února 2022 brání plošné vojenské agresi Ruska, už před časem souhlasila s návrhem administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa na třicet dní trvající klid zbraní, Moskva však jednoznačnou odpověď nedala.
Putin rozhodl jen o klidu zbraní ve dnech kolem osmdesátého výročí konce druhé světové války, které si Rusko tradičně připomíná 9. května. Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.
„Iniciativa prezidenta Putina ohledně dočasného příměří na státní svátky samozřejmě platí a vrchní velitel vydal (armádě) příslušné pokyny,“ řekl Peskov. „Příměří bude platit, ale v případě, že nedojde k reciprocitě ze strany kyjevského režimu a budou pokračovat pokusy o údery na naše pozice či naše objekty, pak bude okamžitě následovat odpovídající reakce,“ dodal mluvčí.
Kyjev podle Peskova zatím nedal najevo, že je připraven na krátkodobé příměří přistoupit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně už dříve označil Putinův návrh za bezpředmětný a prohlásil, že Kyjev nemůže zaručit bezpečí lidem, kteří v Moskvě dorazí na oslavy.
Ke třicetidennímu klidu zbraní, na který naléhá Ukrajina, Rusko bez splnění dalších podmínek přistoupit nechce.
Vojenské přehlídky na moskevském Rudém náměstí se podle agentury RIA Novosti zúčastní 9. května více než dvacet světových lídrů včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, slovenského premiéra Roberta Fica či srbského prezidenta Aleksandara Vučiče.
V případě Fica i Vučiče média dříve spekulovala o zrušení jejich cesty kvůli zdravotním potížím, z okolí obou těchto politiků však opakovaně zaznívá, že se přehlídky zúčastní.
„Vaši vojáci na přehlídce popřou vaši neutralitu“
Ukrajinské ministerstvo zahraničí se v úterý vyslovilo proti účasti vojáků třetích zemí na přehlídce. „Rusko zve zahraniční vojáky k účasti na přehlídce 9. května, aby zakrylo své válečné zločiny (na Ukrajině) a ospravedlnilo svou agresi,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo s tím, že takováto účast je pro Kyjev „nepřijatelná“ a představuje zneuctění ukrajinských obětí ve druhé světové válce i za současné ruské invaze.
Výzva se podle resortu vztahuje zejména na ty země, které ve válce Ruska proti Ukrajině vystupují coby neutrální. „Účast vojáků takovýchto zemí na přehlídce bude přímo porušovat takto deklarovanou neutralitu a bude vypadat jako podpora agresorského státu,“ dodává.
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová už dříve představitele zemí Evropské unie a kandidátských zemí před cestou do Moskvy varovala. Řekla, že EU nebude brát účast na přehlídce v Moskvě na lehkou váhu vzhledem k tomu, že Rusko vede útočnou válku proti Ukrajině. Evropské politiky vyzvala, aby místo toho projevili solidaritu s Ukrajinou.