Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„Zbyla z něj jen podvyživená kostra.“ Svět šokoval snímek obránce Azovstalu, jenž se vrátil z ruského zajetí

Ukrajinský voják Mychajlo Djanov. Vlevo v ocelárnách Azovstal během ruského obléhání Mariupolu, vpravo po propuštění z ruského zajetí. foto: koláž iDNES.cz

Snímek ukrajinského vojáka Mychajla Djanova, kterého ruská armáda ve čtvrtek propustila ze svého zajetí, šokoval svět. Z obránce jihoukrajinského Mariupolu zbyla po 129 dnech věznění jen kost a kůže. Ukrajinská rozvědka uvádí, že Rusové velkou část zajatců „brutálně mučili“ a týrali hladem. Djanov v zajetí ztratil třicet procent své hmotnosti.
  11:36

Dvaačtyřicetiletý Djanov patřil k 36. ukrajinské brigádě námořní pěchoty, která s plukem Azov bránila do konce bitvy o Mariupol tamní ocelárny Azovstal. Djanov při bojích utrpěl vážné zranění pravé paže, kterou mu ukrajinští zdravotníci zajistili pomocí kovových dlah a šroubů.

Předtím, než Danov v květnu spolu s dalšími obránci padl do zajetí, svět obletěl jeho portrét z vnitřku Azovstalu. Djanov se na něm usmívá a ukazuje gesto „V“ symbolizující vítězství. Snímek je součástí série, kterou v komplexu při ruském obléhání pořídil fotograf Dmytro Kozatsky.

Ukrajinský voják Mychajlo Djanov s rodinou po propuštění z ruského zajetí. (23. září 2022)

Ukrajině se ze zajetí ve čtvrtek podařilo dostat celkem 215 lidí, na oplátku propustila 55 ruských zajatců. Vyměnění ukrajinští zajatci byli vyhublí a působili vyčerpaně, někteří měli obvázané paže nebo kulhali, další zdravotníci nesli na nosítkách. Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov řekl, že velkou část zajatců Rusové „brutálně mučili“.

Mychajlova sestra Aljona Lavrušková serveru Ukrajinska Pravda popsala, že její bratr v zajetí čelil krutému zacházení. „Jeho tělesný stav je samozřejmě vážný, ale duševně zůstal velmi silný. Je nesmírně šťastný, že je zpět. Teď je hlavní postavit ho znovu na nohy,“ uvedla Lavrušková.

Djanov po propuštění z ruského zajetí:

Výměna zajatců se odehrála v ukrajinské Černihivské oblasti, odkud Djanova zdravotníci převezli do Kyjevské vojenské nemocnice.

„Doktor nám řekl, že bratr potřebuje operaci paže, ale zatím ho operovat nemohou. Musí nejdřív přibrat, protože jinak by to pro něho bylo nebezpečné. Ztratil třicet procent své hmotnosti a musí ji nabrat zpět,“ dodala Lavrušková s tím, že Mychajlovi v paži chybí čtyři centimetry kosti.

Ukrajinska Pravda uvádí, že ruští věznitelé na zdravotní stav zajatců nebrali ohled. Na sociálních sítích se od čtvrtka objevila řada příspěvků, v nichž lidé chování Rusů k zajatcům odsuzují. Mezi uživateli nejvíce rezonuje právě Mychajlův příběh. „Toto s ním udělali za pár měsíců, dovedete si představit léta?“ napsal jeden z nich. „Po čtyřech měsících v ruském zajetí z něj zbyla jen podvyživená kostra,“ uvedl další.

„Rusové bratrovi kov z paže vytáhli bez anestezie, jen pomocí rezavých kleští,“ říká Lavrušková. Když Djanova poprvé po propuštění viděla, byla v šoku. „Byli jsme ale nekonečně šťastní, pořád jsme ho objímali. My jsme plakali, zatímco on se usmíval. Nyní ho čeká dlouhá léčba,“ uzavřela.

Týrání válečných zajatců je v rozporu se Ženevskými konvencemi, které stanovují, že s nimi musí být zacházeno humánně.

Česká ministryně obrany Jana Černochová v pátek připomněla, že Česko je připraveno zraněným ukrajinským vojákům pomoci s léčbou.

„Psala jsem našemu velvyslanci na Ukrajině, že jsme stále ready přijmout v našich vojenských nemocnicích další ukrajinské vojáky. Teď jsme jich tu měli devět a už jsou zpět na Ukrajině,“ napsala na Twitteru.

Autor:

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat