Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko i přes úpadek zůstává hrozbou, hodnotí NATO. Do hry také rázně vstoupila Čína

Ruský prezident Vladimír Putin. foto: Reuters

Brusel/Moskva - Rusko je upadající velmoc, ale zůstává nebezpečné. Této hrozbě musí Severoatlantická aliance čelit rozhodně a bez pokusů vrátit se ke spolupráci s Moskvou zavíráním očí nad problémy, uvádí se podle ruské redakce BBC ve zprávě o nové strategii NATO pro příštích deset let.
  22:06

I přes ekonomický a sociální úpadek „Rusko předvedlo, že je schopno územní agrese a nejspíše zůstane pro NATO hlavní hrozbou v příštích deseti letech“, varuje zpráva expertů, které vedli bývalý německý ministr obrany Thomas de Maizière a bývalý náměstek amerického ministra zahraničí Wess Mitchell.

Rusko podle Lavrova v současnosti nevidí možnost domluvit se s Trumpem na kontrole zbrojení

Autoři zprávy, připravené pro vedení NATO v rámci posuzování strategie na příštích deset let, navrhují posílit alianční možnosti čelit hrozbám z Ruska, rozšiřovat spolupráci s Ukrajinou a Gruzií, které si přejí vstupu do NATO, a připravovat se na zpřísnění sankcí proti Moskvě.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na dnešní tiskové konferenci slíbil pokračovat v konzultacích o alianční strategii s občanskou společností, zákonodárci, soukromým sektorem a spojenci, než připraví doporučení pro alianční summit v příštím roce.

Poslední strategická koncepce NATO z roku 2010 stavěla za cíl strategické partnerství s Ruskem a o Číně se vůbec nezmiňovala. Od té doby se vše změnilo: Rusko odmítlo partnerství se Západem a Čína se stala vůdčí velmocí, začínající ohrožovat zájmy zemí NATO, připomínají autoři zprávy. Zpráva o 67 stranách se zmiňuje o Rusku na 101 místech a o Číně na 104. Rusko nicméně autoři stavějí na první místo jako bezprostřední nebezpečí.

Rusko ve sporu o Magnitského zavedlo odvetné sankce proti 25 Britům

Zpráva rekapituluje výhrady k Rusku, zejména anexi Krymu a okupaci části východní Ukrajiny, okupaci části Gruzie, kladení překážek sblížení Gruzie a Ukrajiny s NATO, posilování v Baltském a Černém moři a v Arktidě a vůbec snahu o hegemonii v oblasti dříve ovládané Sovětským svazem. Připomíná ruské odstoupení od odzbrojovacích smluv i použití bojových otravných látek na území států NATO.

Experti podle BBC doporučují, aby NATO dál rozvíjelo dvojí politiku vůči Rusku: tvrdě čelit ruským hrozbám, ale povzbuzovat pokusy o zmírnění napětí. Aliance také musí posoudit, jak dynamicky by reagovala na agresivní kroky Ruska, například zpřísněním sankcí místo jejich prostého prodloužení. Současně by měla povzbuzovat smírná gesta ohledně kontroly zbrojení a opatření ke snížení rizik. Autoři připomínají hybridní hrozby, včetně kybernetické, a navrhují častější a pravidelnější porady politiků, vojáků, expertů a veřejných činitelů na toto téma.

Rusko poskytne Arménii ‚potřebnou pomoc‘ v bojích o Náhorní Karabach. Putin vyslyšel prosbu Pašinjana

Zdůrazňují také, že v ovzduší geopolitického soupeření je nezbytné zachovávat a posilovat jednotu aliance v klíčových otázkách. Jak toho ale v praxi dosáhnout, to již experti nepraví, jen vybízejí k oddanosti demokratickým zásadám a spojeneckým závazkům.

Zpráva nezmiňuje konkrétní příklady, nicméně Maďarsko blokovalo rozšíření spolupráce s Ukrajinou a Turecko s Izraelem. Za hrozbu jednotě mnozí také pokládali počínání a výroky prezidentů USA a Turecka Donalda Trumpa a Recepa Tayyipa Erdogana, ale ani je zpráva přímo nejmenuje, dodala BBC.

Autoři vybízejí NATO k akceschopnosti i v případech, kdy se jednoty nedaří dosáhnout: aliance by měla vytvořit mechanismus fungování koalic uvnitř stávajících struktur s cílem umožnit spojeneckým zemím vést operace pod vlajkou aliance i v případech, kdy se jich nechtějí zúčastnit všichni členové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!