Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko i přes úpadek zůstává hrozbou, hodnotí NATO. Do hry také rázně vstoupila Čína

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

Brusel/Moskva Rusko je upadající velmoc, ale zůstává nebezpečné. Této hrozbě musí Severoatlantická aliance čelit rozhodně a bez pokusů vrátit se ke spolupráci s Moskvou zavíráním očí nad problémy, uvádí se podle ruské redakce BBC ve zprávě o nové strategii NATO pro příštích deset let.

I přes ekonomický a sociální úpadek „Rusko předvedlo, že je schopno územní agrese a nejspíše zůstane pro NATO hlavní hrozbou v příštích deseti letech“, varuje zpráva expertů, které vedli bývalý německý ministr obrany Thomas de Maizière a bývalý náměstek amerického ministra zahraničí Wess Mitchell.

Autoři zprávy, připravené pro vedení NATO v rámci posuzování strategie na příštích deset let, navrhují posílit alianční možnosti čelit hrozbám z Ruska, rozšiřovat spolupráci s Ukrajinou a Gruzií, které si přejí vstupu do NATO, a připravovat se na zpřísnění sankcí proti Moskvě.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na dnešní tiskové konferenci slíbil pokračovat v konzultacích o alianční strategii s občanskou společností, zákonodárci, soukromým sektorem a spojenci, než připraví doporučení pro alianční summit v příštím roce.

Poslední strategická koncepce NATO z roku 2010 stavěla za cíl strategické partnerství s Ruskem a o Číně se vůbec nezmiňovala. Od té doby se vše změnilo: Rusko odmítlo partnerství se Západem a Čína se stala vůdčí velmocí, začínající ohrožovat zájmy zemí NATO, připomínají autoři zprávy. Zpráva o 67 stranách se zmiňuje o Rusku na 101 místech a o Číně na 104. Rusko nicméně autoři stavějí na první místo jako bezprostřední nebezpečí.

Zpráva rekapituluje výhrady k Rusku, zejména anexi Krymu a okupaci části východní Ukrajiny, okupaci části Gruzie, kladení překážek sblížení Gruzie a Ukrajiny s NATO, posilování v Baltském a Černém moři a v Arktidě a vůbec snahu o hegemonii v oblasti dříve ovládané Sovětským svazem. Připomíná ruské odstoupení od odzbrojovacích smluv i použití bojových otravných látek na území států NATO.

Experti podle BBC doporučují, aby NATO dál rozvíjelo dvojí politiku vůči Rusku: tvrdě čelit ruským hrozbám, ale povzbuzovat pokusy o zmírnění napětí. Aliance také musí posoudit, jak dynamicky by reagovala na agresivní kroky Ruska, například zpřísněním sankcí místo jejich prostého prodloužení. Současně by měla povzbuzovat smírná gesta ohledně kontroly zbrojení a opatření ke snížení rizik. Autoři připomínají hybridní hrozby, včetně kybernetické, a navrhují častější a pravidelnější porady politiků, vojáků, expertů a veřejných činitelů na toto téma.

Zdůrazňují také, že v ovzduší geopolitického soupeření je nezbytné zachovávat a posilovat jednotu aliance v klíčových otázkách. Jak toho ale v praxi dosáhnout, to již experti nepraví, jen vybízejí k oddanosti demokratickým zásadám a spojeneckým závazkům.

Zpráva nezmiňuje konkrétní příklady, nicméně Maďarsko blokovalo rozšíření spolupráce s Ukrajinou a Turecko s Izraelem. Za hrozbu jednotě mnozí také pokládali počínání a výroky prezidentů USA a Turecka Donalda Trumpa a Recepa Tayyipa Erdogana, ale ani je zpráva přímo nejmenuje, dodala BBC.

Autoři vybízejí NATO k akceschopnosti i v případech, kdy se jednoty nedaří dosáhnout: aliance by měla vytvořit mechanismus fungování koalic uvnitř stávajících struktur s cílem umožnit spojeneckým zemím vést operace pod vlajkou aliance i v případech, kdy se jich nechtějí zúčastnit všichni členové.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!