Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko upozornilo na rakety ve Středomoří, Izrael přiznal raketový test

Raketa (ilustrační foto) foto: NASA

Rusko v úterý ve Středozemním moři zaznamenalo start dvou balistických "objektů", informovala státní agentura RIA Novosti. Odvolala se přitom na zdroje v Damašku, podle nichž dopadly později oba "objekty" do moře. Izrael mezitím oznámil, že ve Středomoří testoval svůj protiraketový systém.
  14:37

Podle ruského ministerstva obrany byly "balistické objekty" vypáleny z centrální části Středozemního moře směrem na východ. Mluvčí ministerstva řekl, že radar ruského varovného systému v Armaviru nedaleko Černého moře zaznamenal odpálení objektů v 10:16 dopoledne moskevského času (8:16 ráno SELČ).

Radar v Armaviru, tedy na jihu evropské části Ruska, má detekovat rakety z Evropy a Íránu. Ruská státní agentura RIA Novosti později uvedla s odvoláním na zdroj v syrském Damašku, že oba objekty dopadly do moře.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura spekulovala, že Spojené státy testovaly obranné systémy svých válečných pravidel ve Středomoří. Izrael, který vládne zřejmě nejvyspělejším varovným systémem v oblasti, ohlásil, že odpálení střel ve Středozemním moři nezaregistroval.

Zkouška obrany před blížícím se útokem?

Krátce poté nicméně agentura Reuters přinesla izraelské vyjádření, podle něhož židovský stát vypustil v době, kdy si ruský radar všiml raket, cvičný raketový cíl. Reuters ho označila jako "Anchor".

To by v napjaté situaci, kdy Sýrie i Írán hrozí Izraeli raketovým úderem, pokud Spojené státy napadnou Sýrii, dávalo smysl. Cvičné cíle označované jako "Blue Anchor" či "Black Anchor" v minulosti Izrael používal při testech své protiraketové obrany, respektive baterií Arrow II. Ty má nyní rozmístěné dvě (podle některých zdrojů tři) a jsou určené právě k obraně před syrskými střelami SCUD a zřejmě i íránskými raketami Šaháb 3.

Systém Arrow II pomáhají Izraelcům z velké části financovat Spojené státy. Izrael ho testoval už v minulosti.

Východní Středomoří se plní válečnými loděmi

Rusko v minulých dnech se znepokojením sledovalo posilování americké námořní flotily ve východní části Středozemního moře. V oblasti operují dvě americké obojživelné vrtulníkové lodi a pět křižníků, které zůstávají na dostřel od syrského pobřeží. Do regionu zároveň z Arabského moře směřuje letadlová loď USS Nimitz.

Nedaleko syrských břehů operuje i nejméně pět ruských válečných lodí a průzkumné plavidlo Priazovje pro monitorování situace.

Spojené státy se už několik dní připravují na možný vojenský úder v Sýrii, který má ztrestat použití chemických zbraní na předměstí Damašku, ze kterého Západ viní režim. Syrský prezident Bašár Asad i Rusko popírají, že by chemické zbraně použil právě režim.

Americký prezident Barack Obama se v současné době snaží přesvědčit Kongres, aby úder na Sýrii posvětil. Jednalo by se pravděpodobně o časově omezený - nejspíše raketový - úder na vybrané cíle. Američany podporuje hlavně Francie, proti zásahu se staví striktně právě Rusko.

Země se zmítá v krvavé občanské válce už dva a půl roku, v níž se povstalci snaží svrhnout Asadův režim. V konfliktu zemřelo podle některých zdrojů nejméně 110 tisíc lidí, nejvíce obětí je z řad civilistů.

Rebelové mezitím sestřelili v Sýrii vládní stíhačku a střetli se s Asadovými jednotkami v Damašku:

Autoři: