Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podepiš, nebo zemři, nutí Rusko mobiky do smluv. Chystá se na konec války

  14:32
Ruská armáda systematicky nutí mobilizované muže, kteří na Ukrajině válčí od podzimu 2022, aby podepsali smlouvu s ministerstvem obrany. Těm, kteří odmítnou, hrozí zařazení do akcí, kde je pravděpodobně čeká smrt. Krok je důsledkem obav, že ruské síly v případě ukončení konfliktu přijdou o zkušené bojovníky, i reakcí na skutečnost, že nábor nových vojáků vázne.
Ruští vojáci během cvičení s mezikontinentální balistickou raketou JARS (6....

Ruští vojáci během cvičení s mezikontinentální balistickou raketou JARS (6. února 2025) | foto: / SWNS / SWNS / ProfimediaProfimedia.cz

„Ty, kteří nepodepíší, velitelé okamžitě přidělí k útočným jednotkám nebo pošlou kdovíkam,“ popsal portálu Vjorstka voják, jenž si přál zůstat v anonymitě. Ruští důstojníci podle něho nutí odvedence ke smluvní službě, kde to jen jde – od bojiště, přes týl až po nemocnice.

„Nabídli to i našim chlapům, že prý budou mít víc peněz, ale všech patnáct jich odmítlo. Kontrakt je jáma, ze které se nikdy nedostanou,“ popsala manželka jednoho mobilizovaného vojáka.

Šéf Kremlu Vladimir Putin v září 2022 prostřednictvím „částečné mobilizace“ povolal do zbraně nejméně 300 tisíc mužů.

Rusko má řadu důvodů, proč odvedence nutí do uzavření smluv. Pro začátek je to nedostatek zkušeného personálu. „Většina mobiků je na frontě přes dva roky, zatímco noví smluvní vojáci jsou zelenáči. Často jsou na tom zdravotně špatně. Takoví muži armádu neposílí,“ řekl další voják, podle něhož vedení nemá radost ani z naverbovaných vězňů.

Snaha zavázat si co nejvíce mužů je rovněž motivovaná obavami, že jakmile válka na Ukrajině skončí, ruská armáda přijde o nemalou část personálu. Většina mobiků se bude chtít vrátit domů, zatímco smluvní vojáci budou muset zůstat v uniformě až do vypršení svého kontraktu.

„Jediné logické vysvětlení je, že plánují zmrazení frontové linie a demobilizaci. Armáda ale musí zajistit, aby domů poslala co nejmenší počet lidí,“ řekl Vjorstce voják z ruských speciálních jednotek.

Způsob, jak doplnit náborové statistiky

Rusko zahájilo invazi do sousední země v únoru 2022. Ukrajinci, které finančně i zbraněmi podporují západní spojenci, nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá území dobyli zpět. Moskva ovšem okupuje rozsáhlou část ukrajinského území a v poslední době na východě země setrvale postupuje, byť za vysokých lidských i materiálních ztrát.

Stanice BBC od začátku bojů potvrdila na ruské straně 90 tisíc padlých. Jejich reálný počet by se podle ní ale mohl pohybovat kolem 140 až 200 tisíc. Zraněných bude přinejmenším dvojnásobně více.

Válka na Ukrajině

Ruské armádě se tváří v tvář ztrátám ale nedaří verbovat nové muže – zájem posledního půl roku prudce klesá. Zatímco loni na podzim vojenští úředníci v Moskvě získali asi 250 dobrovolníků denně, nyní je to pouze 40. Nucení stávajících bojovníků do podepsání smluv je tak způsobem, jak si může armáda polepšit ve statistikách.

„Oficíři nahlašují svým nadřízeným, že tento měsíc podepsali tisíce smluv. Nikdo neví, kde ty smluvní vojáky vzali a jestli je rekrutovali z ulice, nebo je získali v rámci systému,“ popsal někdejší voják.

Dalším bonusem pro ministerstvo obrany je to, že mobilizovaní vojáci, kteří podepíší služební smlouvu, ztrácejí nárok na jednorázový příspěvek ve výši několika set tisíc rublů, který dostávají civilní dobrovolníci.

Armáda podle zdrojů v neposlední řadě doufá, že uzavíráním smluv s odvedenci zabrání nepokojům. Řada mobiků a jejich příbuzní si totiž intenzivně stěžují, že jejich služba nemá konce. „Pokud muži podepíší kontrakt, omezí to jejich svobodu mluvit o své frustraci z časově neomezeného nasazení,“ podotýká Vjorstka.

Autor: