Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

Ministr obrany Lloyd Austin při návštěvě Izraele (18. prosince 2023) foto: AP

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Belousovem, informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Šlo o první rozhovor šéfů resortů obrany obou zemí od loňského března. Belousov varoval amerického ministra obrany před nebezpečím spojeným s americkými dodávkami zbraní Ukrajině, proti níž vede Rusko od únorové invaze v roce 2022 válku.
  21:49aktualizováno  26. června 6:38

Ministři obrany Ruska a USA spolu jednali poprvé od března 2023. Pentagon již dříve uvedl, že iniciativa vzešla z Austinovy strany a jedním z témat rozhovoru byl význam udržení otevřených komunikačních kanálů.

Ministr Belousov „zdůraznil nebezpečí další eskalace situace v souvislosti s pokračujícími dodávkami amerických zbraní ukrajinským ozbrojeným silám“, uvedlo ruské ministerstvo obrany v prohlášení.

Podle Pentagonu byl jedním z témat rozhovoru i význam udržení otevřených komunikačních kanálů. Žádné další podrobnosti z telefonátu Ryder nezveřejnil.

Ekonoma Belousova ministrem obrany minulý měsíc jmenoval ruský prezident Vladimir Putin.

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou na nejnižší úrovni od konce studené války v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Washington a jeho spojenci napadené zemi významným způsobem pomáhají s obranou.

Rusko Spojeným státům přičítá odpovědnost za útoky, které ukrajinská armáda podniká proti ruským jednotkám s nasazením amerických zbraní. V pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov varoval, že podíl USA na nedělením ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym bude mít následky. Zemřeli při něm čtyři lidé a 150 dalších utrpělo zranění. Moskva uvedla, že Ukrajina útočila americkými střelami ATACMS.

Spojené státy nedávno Ukrajině povolily používat jimi dodané zbraně kdekoliv v příhraničních regionech Ruska, odkud ruská armáda útočí na ukrajinské území.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...