Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvUmerov, který vedl ukrajinskou delegaci, po setkání s ruskými představiteli uvedl, že jednali o výměně zajatců ve formátu 1000 za 1000 lidí. Diskutovali též o kontaktech mezi prezidenty Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem.
Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij potvrdil, že se obě strany dohodly na výměně 1000 zajatců na každé straně. Také řekl, že Ukrajina požadovala, aby se uskutečnila schůzka mezi prezidenty obou zemí.
Podle Medinského jsou ruští představitelé s výsledky jednání spokojeni. Obě strany se shodly na tom, že rozhovory budou pokračovat, až Moskva i Kyjev předloží detailní vizi budoucího příměří.
Ukrajina je připravena podniknout rychlé kroky k míru. Pokud Rusko odmítne příměří, měly by následovat robustní sankce, řekl Zelenskyj.
Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz, britský premiér Keir Starmer a polský ministerský předseda Donald Tusk, kteří se v Tiraně zúčastní summitu Evropského politického společenství (EPC), po istanbulských jednáních společně se Zelenským telefonovali prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi. Politici evropských zemí označili ruský přístup k jednáním za nepřijatelný.
O konci jednání informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na zdroje z tureckého ministerstva zahraničí. Ukončení jednání agentuře Reuters potvrdil také zdroj z ukrajinské diplomacie. Ruské tiskové agentury s odkazem na své zdroje hovořily pouze o přestávce v jednání. Návrat delegací k jednacímu stolu ještě v pátek je „možný“, ale zatím není „v plánu“, řekl ukrajinský představitel agentuře AFP.
„Ruské požadavky jsou odtržené od reality a jdou daleko za cokoli, co bylo dříve projednáno,“ řekl agentuře Reuters ukrajinský diplomatický zdroj, podle něhož Rusové chtějí, aby se Ukrajinci výměnou za příměří stáhli ze svého území, a předkládají další „nekonstruktivní podmínky“. „Ukrajina je připravena na skutečné příměří a další opravdový mírový proces bez jakýchkoli předběžných podmínek,“ uvedl zdroj.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvTaké agentura AP s odvoláním na vysoce postaveného ukrajinského představitele napsala, že Rusko vzneslo pro vyhlášení úplného příměří „nepřijatelné požadavky“ včetně stažení ukrajinských sil z rozsáhlých vlastních území, která ovládají. Podle něj to působí, jako by ruská delegace „chtěla záměrně pokládat na stůl nereálné návrhy, aby z dnešního jednání odešla bez jakýchkoli výsledků“.
Server RBK-Ukrajina na svém telegramovém účtu zveřejnil krátké video, které zachycovalo začátek setkání. Byli na něm vidět zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka, kteří seděli u stolu ve tvaru písmene U. V čele byli turečtí zástupci, Rusové a Ukrajinci seděli naproti sobě.
Členové ruské a ukrajinské delegace si rukama nepotřásli, podotkla stanice BBC News. Ukrajina na jednání do Istanbulu vyslala představitele na ministerské úrovni, Rusko níže postavené činitele.
Je zásadní, aby bylo co nejdříve dojednáno příměří, prohlásil na začátku jednání turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, jehož země páteční rozhovory zprostředkovala. „Zatímco si válka stále vybírá životy, je kriticky důležité, aby bylo co nejdříve zavedeno příměří,“ uvedl na začátku rozhovorů Fidan podle agentury AFP. Podle stanice CNN popsal jednání jako „technické hovory“, které by mohly položit základ pro potenciální setkání lídrů obou zemí.
Umerov před jednáním s Rusy na facebooku napsal, že dosáhnout míru bude možné pouze tehdy, pokud Rusko bude souhlasit s nejméně třicetidenním příměřím a humanitárními kroky jako je návrat dětí odvlečených do Ruska nebo výměna válečných zajatců v principu „všichni za všechny“. „Přijeli jsme do Istanbulu, abychom našli skutečné cesty k udržitelnému a spravedlivému míru,“ uvedl ukrajinský ministr obrany.
Setkání v paláci Dolmabahçe je známkou diplomatického pokroku mezi válčícími stranami, které přímo spolu nejednaly od března 2022, podotkla agentura Reuters. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února 2022. Od dnešních jednání se nicméně podle této agentury neočekává zásadní průlom.
O něco dříve v istanbulském paláci Dolmabahçe jednali zástupci Ukrajiny, Spojených států a Turecka, které zastupovali mimo jiné ministři zahraničí včetně šéfa americké diplomacie Marka Rubia, který poté podle agentury AFP vyzval k ukončení zabíjení.
Stanice BBC a server RBK-Ukrajina mezitím informovaly o ranní istanbulské schůzce ukrajinských zástupců s představiteli Francie, Německa, Británie a USA. Ministr Umerov posléze napsal, že ukrajinští činitelé se svými zahraničními partnery „koordinovali postoje“ před setkáním s ruskou delegací.
V Istanbulu se podle AFP setkali také Rusové a Američané, které při tomto setkání zastupoval představitel amerického ministerstva zahraničí Michael Anton.
Diplomatické manévry začaly v sobotu, kdy ukrajinský prezident Zelenskyj a vůdci čtyř velkých evropských zemí navrhli Rusku příměří, které by trvalo nejméně 30 dnů. Ruský prezident Putin přímo nereagoval, ale v neděli přišel s protinávrhem, aby se přímé rozhovory s Ukrajinou uskutečnily ve čtvrtek v Istanbulu. Zelenskyj opakovaně šéfa Kremlu vyzýval, aby spolu jednali osobně, a do Turecka skutečně odcestoval.
Ve středu večer však vyšlo na najevo, že Putin do Istanbulu nepřijede, ruskou delegaci vede jeho poradce Medinskij. V ruské delegaci není ministr zahraničí Sergej Lavrov, ani Putinův poradce Jurij Ušakov, kteří v březnu vedli první přímá jednání s Američany v Saúdské Arábii. Zelenskyj mezitím odletěl do Albánie, kde se koná summit Evropského politického společenství (EPC).